adozona.hu
Teljesítési időpont – dátum a számlán
//test-adozona.hu/afa/Teljesitesi_idopont__datum_a_szamlan_VXM9EB
Teljesítési időpont – dátum a számlán
Gyakori, hogy a számlát jóval a termék kiszállítása után, illetve az adott szolgáltatás előtt állítja ki megrendelőjének a cég. Mi a teljesítés dátuma? Két olvasói kérdésre Kelemen László adószakértő, jogász válaszolt.
Válasz: A termékértékesítés teljesítési időpontja a termék feletti rendelkezési jog átruházása. A kérdéses tényállásban ez leginkább annak az időpontnak feleltethető meg, amikor a termék leszállításra került a kiskereskedőnek.
Kérdés: Szervezetünk egy képzési program lebonyolítását rendelte meg egy felnőttképzéssel foglalkozó cégtől mint alvállalkozótól. A közöttünk létrejött szerződés szerint a tanfolyam 2018 októberétől, 2019 júniusáig tart. A tanfolyam teljes díját, mely áfát is tartalmaz, a megbízó 2018. december 15-éig számla ellenében köteles kiegyenlíteni. Kérdésünk arra vonatkozik, hogy a képző cégnek milyen teljesítési dátummal, és mikor kell a számlát kiállítani szervezetünk felé? Feltételezésünk szerint ebben az esetben nincs időszakos teljesítésről szó. A teljesítés a tanfolyam befejezésekor történik, így ha december 15-éig ki kell egyenlíteni a díjat, az csak előlegnek minősülhet, így előlegszámlát a kiegyenlítést követően, végszámlát, mely tartalmazza az előleg elszámolását, a tanfolyam befejezésekor kell kiállítani. Helyes-e a gondolatmenet, vagy másként kell számlázni? Az áfa-visszaigénylés miatti adókockázatot szeretnénk biztosan elkerülni.
Válasz: A teljesítési időpont akkor határozandó meg az áfatörvény 58. §-a szerint, ha a felek a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás során időszakonkénti elszámolásban vagy fizetésben állapodnak meg, vagy a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra állapítják meg. Álláspontom szerint a feltett kérdésben nem ez történt, így a teljesítés időpontja az, amikor a szolgáltatást nyújtó fél teljesítette szerződéses kötelezettségét (azaz a képzést teljes egészében lebonyolította). A teljesítést megelőzően ellenértékbe beszámított pénzösszeg előlegnek számít.
Hozzászólások (0)