hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Személygépkocsi bérlése és áfa-levonás: valóban kedvező a változás?

  • dr. Csobánczy Péter

Kapcsolódó jogszabályok


2012. január 1-jén megszűnt a személygépkocsi bérbevétele utáni áfa-levonási tilalom, ettől kezdve az áfa-levonási jogosultság az általános szabályok szerint gyakorolható. Első pillantásra úgy tűnhet, hogy az adózók számára egyértelműen kedvező döntés született, a valóság azonban ennél egy kicsit árnyaltabb képet mutat.

Már a máig utolsó adóreform indulásakor is (1988) az az idő tájt inkább még luxuscikknek számító személygépkocsi megkülönböztetett elbánásban részesült. Ez az akkor bevezetett áfa-rendszerében úgy nyilvánult meg, hogy a személygépkocsi hasznosításának különféle módozataihoz áfa-levonási tilalom társult. A korlátozás mögött alapvetően költségvetési bevételi érdekek húzódtak meg, amit kellően indokolni lehetett azzal, hogy a személygépkocsi olyan vagyontárgy, amelynél az áfa-levonásra elviekben jogosító üzleti/vállalkozási célú felhasználás és az áfa-levonásra egyáltalán nem jogosító magán célú felhasználás egyaránt előfordul, és a szétválasztás, elkülönítés nem vagy csak jelentős terhek és kockázatok egyidejű vállalásával oldható meg.

Noha napjainkra a személygépkocsi luxuscikk jellege – finoman fogalmazva is – tűnőben van, korlátozások azért maradtak, mivel az imént említett nyomós érdekek és sajátosságok változatlanul fennállnak. Az áfa-szabályozás mindazonáltal finomodott, és a mostani változást megelőzően az a helyzet alakult ki, hogy az adóhalmozódás mérséklése érdekében az áfa-levonási tilalom feloldásra került mindazokban az esetekben, amikor a személygépkocsi – egészben vagy túlnyomó részben – közvetlenül bevételszerző tevékenység tárgyává vált. Ennek utolsó állomása 2008. január 1-je volt, amikor a személygépkocsi-bérletre vonatkozóan a bérbeadással hivatásszerűen foglalkozó kapta meg a korábban a bérbevevőt megillető áfa-levonási jogosultságot, utóbbi viszont elvesztette azt. A korlátozás ily módon azokat érintette egységesen, akik a személygépkocsit saját, nem közvetlen bevételszerzési célra használták, függetlenül attól, hogy az tulajdonukban volt-e vagy nem. A nemrég hatályba lépett törvénymódosítás ezt a szabályozási logikát írta át.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink