adozona.hu
Számlázási szabályok határon átnyúló ügyletek és azok önszámlázása esetén
//test-adozona.hu/afa/Szamlazasi_szabalyok_hataron_atnyulo_ugylet_SDOVKX
Számlázási szabályok határon átnyúló ügyletek és azok önszámlázása esetén
A meghatalmazottként történő számlakiállítás tapasztalataink szerint számos problémát vet fel. Három részből álló cikksorozatunkban ezen kérdésekkel foglalkozunk.
A közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv (héa-irányelv) határozza meg, hogy a számlakibocsátási kötelezettségre melyik tagállam szabályait kell alkalmazni. Az áfatörvény a héa-irányelvnek megfelelően a magyar jogszabályi rendelkezések alkalmazását főszabály szerint a belföldi teljesítési helyű ügyletek esetén írja elő.
Az áfa rendszerében a teljesítési hely szolgál annak meghatározására, hogy egy adott ügylethez kapcsolódóan melyik ország jogosult a forgalmi adóztatásra. Az áfatörvény a héa-irányelvvel összhangban határozza meg az egyes ügylettípusok teljesítési helyét. Amennyiben a vizsgált ügylet teljesítési helye Magyarország, a magyar áfatörvény rendelkezései szerint vizsgálandó, hogy milyen adómérték (vagy mentesség) alkalmazandó az ügyletre, továbbá az ügylethez kapcsolódóan ki az adó fizetésére kötelezett (főszabály szerint az ügyletet teljesítő adóalany).
A fenti főszabálytól eltérően, az alábbi feltételek együttes teljesülése esetén az ügylet belföldi teljesítési helye ellenére nem az áfatörvény és az elektronikus formában megőrzött számlák adóhatósági ellenőrzéséről szóló 23/2014. NGM rendelet (Számlarendelet) rendelkezései, hanem a terméket értékesítő vagy a szolgáltatást nyújtó gazdasági tevékenységének székhelye vagy a teljesítéssel legközvetlenebbül érintett állandó telephelye szerinti tagállam szabályai alkalmazandóak:
a) az ügyletet teljesítő adóalany a Közösség más tagállamában telepedett le gazdasági céllal és belföldön gazdasági célú letelepedési hellyel nem rendelkezik, vagy a belföldi állandó telephelye az áfatörvény 137/A §-a szerint nem érintett a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás teljesítésében, és
b) az adó fizetésére a terméket beszerző vagy a szolgáltatást igénybevevő kötelezett (fordított adózás?), és
c) a számlát nem a terméket beszerző vagy szolgáltatást igénybevevő bocsátja ki, vagyis nem önszámlázás történik.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja az egyéb előírásokat!
Hozzászólások (0)