hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadulna a pénztárgéptől? Így teheti meg

  • adozona.hu

Ha egy társaság úgy dönt, hogy minden értékesítésről számlát állít ki, megszabadulhat-e a pénztárgéptől? Ha igen, ez milyen kötelezettségekkel jár? Olvasónk kérdéseire Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszol.

OLvasónk részletesen ismerteti helyzetét: társaságunk 2016. IX. 30-tól nyugtaadási kötelezettségének kizárólag pénztárgéppel tehet eleget (gépjármű-javítási, gépjárműalkatrész-kiskereskedelem). Hogyan tudunk mégis mentesülni a pénztárgép alkalmazása alól? Társaságunk úgy döntött, hogy minden értékesítésről számlát állít ki (ezt bejelentette a NAV-nak a megfelelő nyomtatványon). Nemcsak az üzletekben folyik készpénzes értékesítés, hanem a kiszállított áru ellenértékének egy része is készpénzben folyik be. Ezek elsősorban interneten beérkezett rendelések, amelyeket részben alvállalkozók, részben saját autók visznek ki a vásárlókhoz, akik lehetnek akár magánszemélyek, akár vállalkozások (kereskedők) is. A saját autóval kiszállított áruk ellenértékét a sofőrök az egyik telephelyen működő pénztárba fizetik ki. Az alvállalkozók által kiszállított áruk ellenértéke az előzőhöz hasonlóan pénztárba érkezik vagy átutalással. Jól gondoljuk-e, hogy mivel ezek mind számlával kísért értékesítések, ezért emiatt nem kell pénztárgép (hiszen amiről számlát adunk, arról nem szabad nyugtát kibocsátani)? Úgy gondoljuk, hogy ha nem használunk pénztárgépet, akkor a boltokban történő készpénzes értékesítésekről kell adatot szolgáltatni. De mi a helyzet az előbb részletezett telephelyre befolyt tételekkel? Illetve az alvállalkozó által beszedett készpénzes számlák ellenértékével, ami bankon keresztül érkezik? Illetve kell-e adatot szolgáltatni a bankkártyás tételekről?

Szakértőnk így válaszol: A pénztárgépes nyugtaadás alól akkor lehet intézményesen mentesülni, ha valaki az általános forgalmi adóról szóló törvény (áfatörvény) 166. § (2) bekezdése alapján ez irányú kérés ellenére is mindig, azaz az összes, egyébként nyugtaadásra köteles ügyletéről számlát bocsát ki ügyfelének. Ennek azonban a pénztárgéphasználat kötelezettsége esetén az a következménye, hogy előzetes bejelentéssel és a nyugtát pótló számla adatairól rendszerességgel elektronikus adatszolgáltatást kell benyújtani az adóhatóság felé [ezzel lehet kiváltani a nyugtaadást, és a pénztárgéphasználatot – az 50/2013. (XI. 15.) NGM-rendelet a 9/C. §-a szerint]. A számlaadásnál figyelembe kell lenni a fogyasztóvédelmi szabályokra és fogyasztók tájékoztatására is.

Ugyanakkor az adatszolgáltatási kötelezettség – 50/2013. (XI. 15.) NGM-rendelet szerint – csak olyan ügyletek számlái után áll fenn, amelyeknél az adóalanyt az áfatörvény 166. § (1) bekezdése szerint nyugtaadási kötelezettség terhelte (azaz csak olyan számláknál kell adatot szolgáltatni, amelyeket az adóalany pénztárgéppel előállítandó nyugta helyett bocsát ki). Ez azt jelenti, hogy a pénztárgéphasználat-köteles tevékenységekről kibocsátott számlákról olyan esetekben nem kell adatot szolgáltatni, amikor a számla kibocsátása (igazolhatóan) nem nyugtaadás helyett történt. Például – teljes körűség nélkül – ilyenek a következők:

–   az olyan termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, amelynél a vevő adóalany vagy nem adóalany jogi személy;

–   a vevő személyétől függetlenül az olyan termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, amelynek az adót is tartalmazó ellenértéke eléri vagy meghaladja a 900 ezer forintot;

–     számla kibocsátását a vevő kimondottan kéri (áfatörvény 159. §. (2) bb. bekezdés).

Ha alvállalkozó viszi ki a terméket, akkor eleve nem teljesül az a kitétel, hogy a beszerző a teljesítésig készpénzzel vagy helyettesítővel maradéktalanul megtéríti az ellenértéket, mivel az adózó már teljesített, feltehetően átadta a terméket, de az adóalanynak történő megtérítés még nem történt meg. Ráadásul a terméket értékesítő adózó nem a vevő magánszemélytől kapja meg készpénzben az ellenértéket, hanem egy alvállalkozó utalja, azaz ilyenkor eleve nem áll fenn a nyugtaadási kötelem, s így az adatszolgáltatás sem.

Ugyancsak nem vonatkozik a pénztárgépes nyugtaadási kötelezettség a csomagküldő kereskedelemre (kivéve annak nyílt árusítást végző üzlete, bemutatóterme,), tehát, ha ennek keretében kiszállítják az alkatrészt, akkor erről sem kell külön adatot szolgáltatni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink