hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Románia csökkentett: visszaállította a 2010-es szintre az áfakulcsot

  • MTI

Újabb egy százalékponttal, 20-ról 19 százalékra csökkent január 1-jétől az általános forgalmi adó Romániában. Emellett eltörölték az ipari létesítmények egyszázalékos különadóját, illetve az üzemanyagra három éve kivetett pótlólagos jövedéki adót.

Romániában 2010-ben a gazdasági válság miatt emelték 19-ről 24 százalékra az áfát. Másfél éve arról döntött a bukaresti parlament, hogy két lépcsőben térnek vissza az eredeti szintre: ennek nyomán 2016-tól 20 százalékra, 2017. január elsejétől pedig 19 százalékra csökkent az áfa Romániában.

Bár a vasárnap életbe lépett adócsökkentéseket még a szociáldemokrata (PSD) Ponta-kormány irányozta elő a 2015 őszén elfogadott adótörvényében, a december 11-ei parlamenti választásokon győztes PSD elnöke, Liviu Dragnea mégis arra próbálta rávenni Dacian Ciolos tisztségben lévő miniszterelnököt, hogy szakértői kormánya sürgősségi rendelettel halassza el ezek január elsejei életbe lépését.

A PSD további adócsökkentések, illetékeltörlések, bér- és nyugdíjemelések ígéretével nyerte meg a választásokat; az ígéretek teljesítése egyébként is jelentős terheket ró a költségvetésre.

A két politikus egyeztetéséről ellentmondásos hírek jelentek meg, de tény, hogy a szakértői kormány végül nem módosította az adótörvényt, így annak minden január elsejére ütemezett rendelkezése életbe lépett.

Az economica.net gazdasági portál számítása szerint az 1 százalékpontos áfacsökkentés 1,8 milliárd lejes (123 milliárd forint) bevételkiesést jelent a román költségvetésnek. Az ipari létesítmények különadójából 1,6 milliárd lej, az üzemanyagra kivetett literenként hét eurócentes pótlólagos jövedéki adóból pedig 30 millió lej folyt be az utolsó költségvetési évben.

A kieső adóbevételek a 2017-re várható román GDP 0,42 százalékára rúgnak, olyan körülmények között, amikor – a 2016-ban életbe léptetett 4 százalékpontos áfacsökkentés és a közalkalmazotti béremelések miatt – már a tavalyi költségvetést is 2,95 százalékos GDP-arányos hiánnyal tervezték meg Romániában.

A választások nyomán megalakult szociálliberális koalíció kormányát várhatóan szerdán szavazza meg a parlament, a 2017-es költségvetést pedig január végén akarják elfogadni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink