hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Pórul járhat az uniós értékesítéssel, ha nem figyeli a terméke útját!

  • dr. Verbai Tamás, HÍD Adószakértő és Tanácsadó Zrt.

(R)áfázhatnak azok az Európai Unió más tagállamába értékesítők, akik – adott esetben tudtukon kívül – láncügylet részesei lesznek, és ennek következtében korántsem biztos, hogy áfamentesen értékesíthetik termékeiket. Kiemelt kockázatot rejt, ha közösségen belüli értékesítés során a partner címétől eltérő rendeltetési helyre történik a fuvarozás. Mely esetekben beszélhetünk valóban közösségen belüli adómentes értékesítésről?

Magyarország immáron lassan tíz éve, hogy az Európai Unió tagja, ami – természetesen már a csatlakozási folyamat megindulását követően is – számos változást eredményezett az élet valamennyi területén. A gazdasági élet, az adózás szemszögéből tekintve az egyik ilyen lényeges momentum a hozzáadottértékadó-irányelvben megfogalmazott adósemlegesség elvéből fakadó, a közösség egyes tagállamai között megvalósuló termékértékesítésekhez kapcsolódó adómentesség bevezetése volt.

Ugyan ez a jogintézmény már Magyarországon is közel egy évtizedes múlttal bír, mégis számos kérdés és probléma merül fel a vonatkozó szabályok értelmezése és alkalmazása kapcsán a közösség szinte valamennyi tagállamában.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfatv.) 89. § (1) bekezdése kimondja, hogy mentes az adó alól – a (2) és (3) bekezdésben meghatározott eltéréssel – a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott termék értékesítése igazoltan belföldön kívülre, de a közösség területére.

Az adómentesség független attól, hogy a küldeménykénti feladást vagy a fuvarozást akár az értékesítő, akár a beszerző vagy – bármelyikük javára – más végzi egy olyan másik adóalanynak, aki (amely) ilyen minőségében nem belföldön, hanem a közösség más tagállamában jár el, vagy szintén az unió más tagállamában nyilvántartásba vett adófizetésre kötelezett, nem adóalany jogi személynek.

Tudni kell azonban, hogy a láncügylet alapját képező termékértékesítések közül csak egyetlen értékesítés lehet adómentes, mivel a többszöri termékértékesítés ellenére a fent hivatkozottak szerint csak egyszer fuvarozzák a terméket.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben konkrét példán keresztül bemutatjuk, hogy az értékesítésben részt vevő láncolat mely tagja számára lehet áfamentes az ügylet.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink