hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Netes vásárlás: mikor, mennyit kell adózni?

  • HVG

A népszerű internetes piactereken, például az eBayen vásárlókban általában fel sem merül, hogy vámot vagy áfát kellene fizetniük, pedig e nélkül elkobozhatják a portékát.Zselés vagy akár pezsgőtablettás formában, széles választékban kapható a világhálón a távol-keleti szexuális ajzószer, a Kamagra. Ám a felkapott szerrel, mint ahogy más, az Európai Unión kívülről érkező termékkel is, gondok adódhatnak. Hacsak nem kis értékről van szó, vámot és áfát kell fizetni utána, amiről a lelkes megrendelők előszeretettel megfeledkeznek.

A táplálkozáskiegészítőnek álcázott Kamagra ráadásul valójában gyógyszer, így Magyarországon csak a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet engedélyével adható el legálisan – tárta fel a helyzetet Teleki József, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) repülőtéri főigazgatóságának vezetője. Ha megcsípnek egy efféle illegális küldeményt – tette hozzá –, lefoglalják, azaz vámfelügyelet alá veszik.

Elébe menve a karácsony előtti kereskedelmi dömpingnek, a NAV átfogó „hadműveletet” hirdetett az internetes áruforgalomban tapasztalható szabálytalanságok és visszaélések ellen. A hatósági fellépés elszántságát illusztrálja az is, hogy az idén 83 magyar megrendelő 324 ezer darab Hoodia fogyasztókapszuláját gyűjtötték be a repülőtéren. A karcsúsodni vágyók természetkárosítás bűntettének a gyanújába is keveredhettek. A termék alapanyaga ugyanis védett növény, amelyet behozni az 1973-as washingtoni egyezmény szerint csak hatósági engedéllyel lehet, amit viszont az internetes vevőknek senki sem szerez be.

Mentségükre szolgálhat az egyszerű, gyors és legfőképpen olcsó vételt kínáló internetes felületekről vásárlóknak, hogy a vám- és áfaszabályok betartása nem egyszerű feladat. Márpedig azokra a kereskedési platformok működtetői nem szokták felhívni a vevők figyelmét. Az uniós közös szabályok szerint vámmentesen – az árucikkek számától függetlenül – egyszerre összesen 150 eurós értékhatárig lehet árut rendelni az EU-n kívülről, ami a NAV által alkalmazott, egy évre előre rögzített árfolyamon számolva 44 ezer forint. E fölött minden tételre érvényes a bonyolult, több ezer soros vámtarifa, ami a számítástechnikai cikkek többségére nulla, a ruházati és sportcikkekre, műszaki árukra vagy vitaminokra viszont tíz százaléknál is több.

A cikk folytatása a HVG legújabb száméában olvasható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink