adozona.hu
Nem csitul a pénztárgép-hisztéria: a NAV hallgat, mit tegyen a kereskedő?
//test-adozona.hu/afa/Nem_csitul_a_penztargephiszteria_mit_tegyen_C8ALW5
Nem csitul a pénztárgép-hisztéria: a NAV hallgat, mit tegyen a kereskedő?
Az adóhatóság honlapján megjelent egy „gyönyörű” értelmezés arról, hogy számla adásakor nem szabad gépi nyugtát adni. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy Önöknek mi erről a véleménye? – kérdezte olvasónk. Mint arról az Adózóna.hu elsőként beszámolt, olvasónk kérdésének feltevése napján, április 3-án eltűnt az adóhatóság oldaláról az április 1-jén kiadott értelmezés. Azonnal érdeklődtünk az adóhatóságnál ennek okáról, kérdésünkre mostanáig nem kaptunk választ.
A vállalkozások 99 százaléka eddig úgy járt el, hogy a pénztárgépbe beütött ellenértékről gépi nyugtát adott, majd arról számlát állított ki, és azt hozzátűzte a számlához, ezzel igazolva, hogy a pénztárgépbe beütötték a számla ellenértékét, kettős könyvelés ne történjen. Viszont a NAV kiadott közleménye ezt a gyakorlatot megtiltotta, ami igen furcsa helyzetekhez vezethet, hiszen eddig azért bírságoltak meg valakit, mert a bevétel rögzítésére a pénztárgép volt az elsődleges az arra kötelezetteknek – ecsetelte olvasónk.
A kérdésre Csobánczy Péter szakértőnk részint gyakorlati, részint elméleti értelemben vett választ adott. Ami a gyakorlati vonatkozásokat illeti: a tájékoztatót a NAV honlapjáról mindennemű kommentár nélkül, rövid időn belül visszavonták. Nyilvánvaló, hogy ilyen körülmények között a NAV-nak lépnie kell valamit a jogbizonytalanság feloldása érdekében; amíg ez nem történik meg, addig véleménye szerint az eddig folytatott bizonylatolási gyakorlatot indokolt és célszerű folytatni.
KATTINTSON! Eltűnt a NAV értelmezése! Kereskedők százezrei bizonytalanságban
Ami pedig az elméleti vonatkozásokat illeti: ha a vevő az értékesítés adatainak pénztárgépben való rögzítését követően él – a törvényi szóhasználatot most megfordítva – az Áfa tv. 165. § (1) bekezdés b) pontja szerinti számlakérési jogával, akkor természetesen neki a számla eredeti példányát kell átadni, s a pénztárgép által időközben kinyomtatott eredeti nyugtát a számla másodlati példányához kell mellékletként csatolni.
Amennyiben azonban a vevő az értékesítés adatainak pénztárgépben való rögzítését megelőzően kéri a számlát az Áfa tv. 165. § (1) bekezdés b) pontja szerinti esetben, akkor – a törvényi szövegből és összefüggésből következően – az eladó értelemszerűen mentesül az Áfa tv. 166. § (1) bekezdése szerinti nyugtaadás alól, minek következtében a pénztárgép-használat, ami a nyugta automatikus nyomtatásával is együtt jár, imigyen okafogyottá válik.
FRISS INFORMÁCIÓ! Cikkünk megjelenése után reagált megkeresésünkre az adóhatóság, válaszát alábbi írásunkban olvashatja el:
Gyorshír! Itt a NAV új értelmezése a pénztárgépes nyugta vagy számla ügyben
Hozzászólások (0)