NAV: augusztus 21-étől változik az adattörlő kód szabályozása

  • adozona.hu

Változnak a tartós adathordozók végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kód igénylésének és átadásának szabályai [az adatok végleges hozzáférhetetlenné tételét lehetővé tevő alkalmazás biztosításával kapcsolatos eljárási szabályok meghatározásáról szóló 726/2020. kormányrendelet (a továbbiakban: kormányrendelet)] – írja honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) ezek az alábbiak szerint intézhetők.

1. Adattörlő kódok igénylése a NAV-tól

A NAV a kereskedő, az online piac vagy az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetőjének elektronikusan benyújtott kérelmére

1. adattörlő kódot generál, és

2. kiadja az adattörlő kódot a kereskedőnek, az online piac vagy az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetőjének (kormányrendelet 5. §).

Adattörlő kód igénylésére köteles:

» az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője, ha a tartós adathordozó eszköz értékesítését igazoló számviteli bizonylatot online számlázási funkcióval rendelkező programmal állították ki, és a kereskedő nem nyilatkozott úgy, hogy ő maga akarja az adattörlő kódot a fogyasztónak átadni,

» az online piac működtetője, ha a tartós adathordozó eszköz online piac igénybevételével került értékesítésre, és a kereskedő nem nyilatkozott úgy, hogy ő maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak,

» a kereskedő,

– ha a tartós adathordozót nem online piac vagy online számlázási funkcióval rendelkező program igénybevételével értékesítették, vagy

– ha a tartós adathordozót online piac vagy online számlázási funkcióval rendelkező program igénybevételével értékesítették, azonban a kereskedő úgy nyilatkozott, hogy maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak [a kormányrendelet 8. § (2)–(4) és (8)–(9) bekezdései értelmében].

Online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője az a személy vagy szervezet,

1. aki vagy amely biztosítja felhasználóinak a hálózaton keresztüli számlázási szolgáltatást, és

2. a tárgyévet megelőző évben legalább ezer olyan ügyfele volt, akik a tárgyévet megelőző évben legalább százezer online számlaadat-szolgáltatást teljesítettek (kormányrendelet 1. § 11. pontja).

Az online piac olyan szolgáltatás, amelyben a kereskedő által vagy a kereskedő nevében működtetett szoftveren keresztül – többek között: weboldallal, weboldal egy részével vagy alkalmazással – a fogyasztók távollevők közötti szerződést köthetnek más kereskedőkkel vagy fogyasztókkal [kormányrendelet 1. § 8. pontja és a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló 2008. évi XLVII. törvény 2. § k) pontja].

A kereskedő, az online piac működtetője, valamint az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője az adattörlő kódot a NAV-tól kizárólag elektronikusan igényelheti, a SORSZIG jelű nyomtatványon, mely az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) érhető el, a Kérelmek kategóriában. A NAV az igény beérkezésétől számított 8 napon belül küldi meg az adattörlő kódot [kormányrendelet 9. § (1) bekezdése].

Az adattörlő kód egy tizenhat jegyű, kriptográfiai módszerekkel titkosított karaktersor. Egy nyomtatványon egyszerre százezer kód igényelhető; erről további részletek a kitöltési útmutatóban találhatók.

Ettől eltérő módon kizárólag a határon átnyúló szolgáltatást végző, Magyarországon nyilvántartásba nem vett és belföldi adószámmal nem rendelkező online piac működtetője járhat el, melyről bővebben itt tájékozódhatnak az érintettek.

2. Nyilvántartás

A kereskedő, az online piac működtetője és az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője a részére kiadott és a fogyasztónak még át nem adott adattörlő kódokat nyilvántartja.

A nyilvántartás formája és részletes tartalma nem kötött. Lényeg, hogy az adattörlő kódok kezelése utólag is ellenőrizhető, nyomon követhető legyen, azonosítható legyen belőle tételesen, hogy:

» mely adattörlő kódokat, mikor igényelték, és

» a megigényelt kódok közül melyeket nem adták át a fogyasztónak.

A fogyasztónak átadott adattörlő kódokról a NAV-hoz kell adatot szolgáltatni [kormányrendelet 9. § (2) bekezdés].

3. Tartós adathordozó értékesítésének felismerése

Az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetőjének úgy kell szolgáltatását kialakítania, hogy az emberi beavatkozás nélkül azonosítsa a tartós adathordozót, és ehhez automatikusan adja az adattörlő kódot is [kormányrendelet 8. § (5) bekezdés]. Emberi közbeavatkozás nélkülinek számít például az, ha a számlázási szolgáltatást igénybe vevő kereskedő a számla kiállításakor checkboxban rögzíti, hogy tartós adattároló eszközt értékesít.

Online piac igénybevételénél a kereskedő köteles tájékoztatni az online piac működtetőjét arról, hogy az adásvétel tárgya tartós adathordozó [kormányrendelet 8. § (7) bekezdés].

4. Adattörlő kód átadása a fogyasztónak

Az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője rögzíti a bizonylaton az adattörlő kódot [kormányrendelet 8. § (2) bekezdés], ha a kereskedő online számlázási funkcióval rendelkező programmal állítja ki a vásárlást igazoló számviteli bizonylatot.

Az online piac működtetője rögzíti az adattörlő kódot a tartós adathordozó adásvételéről a fogyasztónak küldött értesítésben [kormányrendelet 8. § (3) bekezdés], ha a kereskedő a tevékenységét online piac igénybevételével gyakorolja.

A kereskedő adja át a fogyasztónak az adattörlő kódot,

» ha előzetesen a NAV-nál, a SORSZIG jelű nyomtatványon nyilatkozik arról, hogy ő maga adja át, akkor is, ha online számlázási funkcióval rendelkező programmal állítja ki a vásárlást igazoló számviteli bizonylatot, vagy akkor is, ha tevékenységét online piac igénybevételével gyakorolja [kormányrendelet 8. § (8) bekezdés],

» ha nem online számlázási funkcióval rendelkező programmal állítja ki a vásárlást igazoló számviteli bizonylatot, vagy ha tevékenységét nem online piac igénybevételével gyakorolja [kormányrendelet 8. § (8) bekezdés].

5. Az adattörlő kód fogyasztónak átadásával kapcsolatos felelősség

Változnak az adattörlő kód átadásának felelősségi szabályai online számlázási funkcióval rendelkező program használatánál, valamint online piac igénybevétele esetén.

Online számlázási funkcióval rendelkező program használatakor a kód átadásáért elsősorban a program működtetője felel, aki ez alól csak meghatározott okból mentesülhet. Ilyen ok például:

» ha a kereskedő a tartós adathordozóhoz olyan megjelölést használt, amelyet a program nem volt képes felismerni, vagy

» ha a kereskedő maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak – a NAV-nál tett előzetes nyilatkozata szerint [kormányrendelet 8. § (5)–(6) bekezdései].

A kereskedő és az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője egyetemlegesen felel az adattörlő kód fogyasztónak átadásáért. Ez a gyakorlatban azt jelenti, ha megállapítható, hogy a fogyasztónak nem adták át az adattörlő kódot, és nem áll fenn olyan körülmény, amely mentesítené őket a felelősség alól, akkor a kód átadásának elmulasztása miatti szankciók velük szemben együttesen alkalmazandók [kormányrendelet 8. § (6) bekezdés].

Online piac igénybevétele esetén a kereskedő köteles tájékoztatni az online piac működtetőjét arról, hogy az adásvétel tárgya tartós adathordozó. A tájékoztatás elmulasztásakor a kereskedő felel az adattörlő kód fogyasztónak átadásáért [kormányrendelet 8. § (7) bekezdés].

6. Adatszolgáltatás a NAV-nak

A kereskedő, az online piac és az online számlázási funkcióval rendelkező program működtetője adatot szolgáltat a NAV-nak:

» a fogyasztónak átadott adattörlő kódokról,

» a tartós adathordozó értékesítéséről kiállított számviteli bizonylat sorszámáról és

» a fogyasztónak átadás dátumáról [kormányrendelet 9. § (3) bekezdés].

Az adatszolgáltatás módját az adattörlő kód átadási formája határozza meg:

» Ha az adattörlő kódot a számlán rögzítve adják át a fogyasztónak, akkor arról az online számlaadat-szolgáltatás keretében kell adatot szolgáltatni [kormányrendelet 9. § (4) bekezdés a) pontja és (5) bekezdése]:

– gépi számlakiállításnál a számlázóprogrammal, melynek részletszabályait a NAV honlapján közzétett közlemény tartalmazza;

– kézi számlakiállításnál a számla adatai – így az adattörlő kód is – az Online Számla rendszer kézi rögzítőfelületén töltendők fel.

» A gépi nyugtaadásra kötelezett kereskedő, ha nyugtán, számlán vagy egyszerűsített tartalmú számlán rögzíti és adja át a kódot, akkor erről az online pénztárgép adatszolgáltatásával küldi az adatot a NAV-nak [kormányrendelet 9. § (4) bekezdés b) pont], melynek részletszabályait is a NAV honlapján közzétett közlemény tartalmazza.

» Ha az adattörlő kódot a fentiektől eltérően adják át a fogyasztónak – például papíralapon mellékelve –, akkor minden hét ötödik napjáig, az AATKOD jelű [a nyomtatvány neve: Adatszolgáltatás a tartós adathordozó végleges hozzáférhetetlenné tételéhez szükséges adattörlő kód fogyasztók részére történő átadásáról] nyomtatványon kell beküldeni a NAV-nak a megelőző hét napon kiadott adattörlő kódok adatait [kormányrendelet 9. § (4) bekezdés c) pont].

Az űrlap elérhető az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA) Adatszolgáltatások kategóriájában, valamint az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK).

Az online piac működtetője is AATKOD jelű nyomtatványon szolgáltat adatot, ha a tartós adathordozó eszközt online piac igénybevételével értékesítik, és a kereskedő nem nyilatkozott arról, hogy saját maga adja át az adattörlő kódot a fogyasztónak [kormányrendelet 9. § (6) bekezdés] – áll a nav.gov.hu-n.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiküldetés nem saját gépjárművel

Lepsényi Mária

adószakértő

Magánszemély ingóságot értékesít

Lepsényi Mária

adószakértő

Egyéni vállalkozó, átalányadó

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink