adozona.hu
Még mindig óriási bevételkiesést okoznak az áfacsalások az EU-ban
//test-adozona.hu/afa/Meg_mindig_oriasi_bevetelkiesest_okoznak_az_SB3RYA
Még mindig óriási bevételkiesést okoznak az áfacsalások az EU-ban
Az uniós tagállamok összesen 137 és fél milliárd euró áfabevételtől estek el 2017-ben – derül ki egy, az Európai Bizottság által közzétett tanulmányból. Magyarországon 14 százalékra, azaz 585 milliárd forintra becsülik az áfakiesés mértékét.
Az Európai Bizottság által a minap közzétett tanulmányból kiderül, hogy az uniós tagállamok 2017-ben összesen 137 milliárd euró áfabevételtől estek el.
Az áfakiesés (azaz a várt áfabevétel és a ténylegesen beszedett áfa különbözete) az utóbbi években némileg csökkent ugyan, de még mindig tetemes. Ez Brüsszel szerint azt jelzi, hogy az uniós áfaszabályokat teljeskörűen meg kell reformálni – ahogy azt a Bizottság már 2017-ben is javasolta –, a tagállamoknak pedig szorosabban együtt kell működniük egymással annak érdekében, hogy az áfacsalást visszaszorítsák, és az áfaszabályozást a jogszerű üzleti és kereskedelmi tevékenységek szolgálatába állítsák.
„Az áfarés csökkentése 2017-ben többek között a kedvező gazdasági környezetnek és egyes rövid távú uniós intézkedéseknek volt köszönhető. Ahhoz azonban, hogy jelentősebb előrelépést érjünk el és megszüntessük az adókijátszást, az áfarendszert mélyrehatóan meg kell reformálni. A végleges, vállalkozásbarát áfarendszerre irányuló javaslataink továbbra is napirenden vannak. A tagállamok nem engedhetik meg maguknak, hogy ölbe tett kézzel várjanak, miközben a körhintacsalás és a rendszer következetlenségei miatt milliárdokat veszítenek” – nyilatkozta Pierre Moscovici, a gazdasági és pénzügyekért, valamint az adó- és vámügyért felelős biztos.
Mint arra a Bizottság rámutat, az áfarés annak a fokmérője, mennyire hatékonyak az áfabefizetésre és az adószabályoknak való megfelelésre vonatkozó intézkedések az egyes tagállamokban, hiszen képet ad az adócsalás, az adókijátszás, az adókikerülés, a csőd, a fizetésképtelenség, valamint a számítási hibák okozta adóbevétel-kiesés mértékéről.
2017-ben az áfarés Romániában volt a legnagyobb, ahol a várt áfabevétel 36 százaléka nem folyt be az államkasszába. Romániát Görögország (34 százalék) és Litvánia (25 százalék) követte a sorban.
Az áfakiesés Svédországban, Luxemburgban és Cipruson volt a legkisebb: ezek az országok tervezett áfabevételüknek mindössze 1 százalékától estek el. Magyarországon az áfarés mértéke 2017-ben 14 százalék (585,15 milliárd forint) volt.
Uniós szinten az áfahiány 2017-ben az összes uniós áfabevétel 11,2 százalékát, míg 2016-ban a 12,2 százalékát tette ki. Az áfabevétel-kiesés immár az ötödik éve mutat csökkenő tendenciát az EU-ban.
Az egyes tagállamok teljesítménye ugyanakkor továbbra is jelentősen eltér egymástól. Az áfabevétel-kiesés mértéke három tagállamban – Görögországban (2,6 százalék), Litvániában (1,9 százalék) és Németországban (0,2 százalék) – nőtt, a többi 25-ben viszont csökkent. Utóbbiak közé tartozik Magyarország is, ahol 2016-hoz képest egy százalékpontos, a 2013-as áfaréshez (21 százalék) képest pedig összesen 7 százalékpontos csökkenés tapasztalható – mutat rá közleményében a testület.
Hozzászólások (0)