adozona.hu
Lízingelt autó továbbértékesítése
//test-adozona.hu/afa/Lizingelt_eszkoz_tovabbertekesitese_UQQE2T
Lízingelt autó továbbértékesítése
Nyíltvégű pénzügyi lízing futamidejének lejárta előtt a lízingbevevő megvásárolta a személygépjárművet továbbértékesíti céllal. A lízingcég áfás számlát nyújtott be a hátralevő értékről. Olvasónk az áfára vonatkozóan tett fel kérdéseket az ügylettel kapcsolatban, amelyekre Bunna Erika adószakértő válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: pár éve nyíltvégű pénzügyi lízinggel vettek egy személygépkocsit. A lízing alatt az áfa 100 százaléka levonásba került, hiteles használati dokumentáció alapján a személyautó kizárólagosan céges használatban volt. A gépkocsit még a futamidő lejárta előtt megvásárolta a lízingbevevő, azzal a céllal, hogy egy harmadik fél részére továbbértékesítse azt. A lízingcég áfás számlát nyújtott be a hátralévő értékről. Szakértők véleményét szeretném kérni egyrészt a továbbértékesítési céllal megvásárolt személygépkocsi áfalevonásával (levonható vagy nem), másrészt az eladási számla kiállításával (áfás vagy nem) kapcsolatban. Milyen adózási kérdésekre érdemes még figyelni ebben a körülményben (akár visszamenőleges korrekcióra van-e szükség)?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Az Ön kérdésének megválaszolásához az áfatilalmak rendszerét szükséges megvizsgálni, a személygépkocsi beszerzésére vonatkozóan valóban vannak speciális szabályok.
Egy, a NAV által kibocsátott tájékoztató is megerősíti, hogy a nyíltvégű lízing keretében történő lízing, majd annak maradványértéken történő megvásárlása két teljesen önálló ügylet.
Mindenekelőtt tájékoztatom, hogy a gépjármű maradványértéken történő beszerzése, a pénzügyi lízingtől elkülönülten, önálló ügyletként ítélendő meg áfa szempontból. A beszerzés során a személygépkocsi ellenértékeként csak a maradványértéket kell figyelembe venni, a nyíltvégű lízingért mint szolgáltatásért fizetett összeget nem. A beszerzés tekintetében továbbá nem releváns, hogy a lízing időszakában a lízingdíjak áfatartalma milyen mértékben került levonásra.
A személygépkocsi beszerzését terhelő előzetesen felszámított áfa levonási tiltás alá esik az áfa rendszerében, azonban vannak ezt feloldó körülmények. Amennyiben az adózó a személygépkocsit továbbértékesítési céllal, taxiszolgáltatás nyújtására történő, illetve igazoltan bérbeadási céllal szerzi be.
Önöknél a továbbértékesítési cél állhat fenn, amelyet maga az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) is definiál. Továbbértékesítési cél: a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől.
Tehát amennyiben Önök a fenti definíciónak megfelelnek, és nem használják értékesítés előtt a gépkocsit, az áfát a maradványérték vonatkozásában 100 százalékban levonhatják. A majdani értékesítéskor, éppen a levont áfa miatt, áfásan kell Önöknek is értékesíteni.
Abban az esetben, ha mégsem továbbértékesítési céllal veszik át a személygépkocsit, az áfa nem lesz levonható, viszont értékesítésekor áfafizetés sem merül fel a 87. § alapján.
Mentes az adó alól a termék értékesítése abban az esetben, ha
a) az értékesítést megelőzően a terméket kizárólag a 85. § (1) bekezdése vagy a 86. § (1) bekezdése szerint adómentes termékértékesítéshez és szolgáltatásnyújtáshoz használták, egyéb módon hasznosították, és a termékhez adólevonási jog nem kapcsolódott;
b) az értékesítést megelőzően a termékhez kapcsolódó előzetesen felszámított adó a 124. és 125. § szerint nem vonható le;
c) az értékesítést megelőzően a termékhez előzetesen felszámított adó kapcsolódott volna, az a 124. § (1) bekezdés d) pontja szerint nem lenne levonható.
Véleményem szerint visszamenőleges korrekcióra nincsen szükség az eddig levont áfa tekintetében, mivel a fentieknek megfelelően a nyíltvégű lízing áfakezelése (bérlet) és a maradványértéken történő átvétel mint beszerzés elkülönült ügyletek.
Hozzászólások (3)
Kedves Hozzászóló!
Köszönjük észrevételét.
Üdvözlettel az Adózóna csapata
Remélem, hogy a kiadó részéről megfelelő válaszok/intézkedések érkeznek a hozzászólásokra.
A válasz csupán áfa-szemléletű és hibátlan, ez azonban mégsem segít. Fontos körülmény maradt ki, amiről a kérdezőnek tudnia kell:
A 4511-es tevékenységi körön belül a használt személygépjármű, könnyűgépjármű kiskereskedelme bejelentés-köteles!
A bejelentés a Kormány kereskedelmi hatóságként és a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény szerinti szolgáltatás felügyeletét ellátó hatóságként a kereskedelmi tevékenység helye szerinti települési, Budapesten a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyzőnél tehető meg. A jegyző a nyilvántartásba történő bejegyzéssel egyidejűleg a bejegyzett adatokat elektronikus úton megküldi a Zala Megyei Kormányhivatal (a továbbiakban: Kormányhivatal) részére. A Kormányhivatal a jegyzők által megküldött adatok alapján országos nyilvántartást vezet. A Kormányhivatal által vezetett nyilvántartás nyilvános, és a Kormányhivatal a nyilvántartást a honlapján közzéteszi. A bejelentés elmulasztása bírságolható, mert 2020-tól már megszűnt a KKV-k "elsőre figyelmeztetés" szabálya.
Bejelentést előíró jogforrás: 2005. évi CLXIV. törvény
210/2009. (IX. 29.) Korm. rendelet
Szolgáltatás piacfelügeleti hatóság által vezetett internetes nyilvántartás: https://kozigazgatas.magyarorszag.hu/intezmenyek/450132/450157
Ezért aztán ésszerűbb egy kicsit tárgyi eszközként tartani az autót, bebukni az áfát majd, majd kis idővel később áfa mentesen továbbadni - ha a fenti hercehurca nem tetsző - hiszen a tárgyi eszköz eladása nem kereskedelem. Gépjárműkereskedői "státusz" nélkül persze az átírási illeték is felmerül.