adozona.hu
Különbözeti adózás áfaszabályai. II. rész: viszonteladók közösségi ügyletei
//test-adozona.hu/afa/Kulonbozeti_adozas_afaszabalyai_II_resz_vis_C7TK9A
Különbözeti adózás áfaszabályai. II. rész: viszonteladók közösségi ügyletei
Az előző cikkünkben ismertettük, hogy milyen speciális szabályok vonatkoznak a viszonteladókra. A speciális helyzeten belül is speciális az, amikor a viszonteladó közösségen belül bonyolít le ügyletet.
Cikksorozatunk első részét itt olvashatja el! Tartson velünk „eÁfa 2024: a digitális adózás új korszaka” című online rendezvényünkön! |
Természetesen a helyzet fordítva is igaz, azaz, ha a belföldi adóalany adja el közösségi területre a használt cikket, nem történik közösségi termékértékesítés, azaz a teljes ügylet úgy kezelendő, mintha belföldre adta volna el a cikket.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyben példákon keresztül illusztráljuk, hogy a közösségen belüli beszerzési forrástól függően hogyan kell és lehet elszámolni az áfát!
Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Pontosan azt mondja ki a 222 §, hogy a termék beszerzéshez kapcsolódó áfa nem kerülhet levonásba. Ezért nem lehet csökkenteni a szolgáltatás és alkatrész értékével sem a különbözeti adót, mert azon események Áfa kezelésére már az általános szabályok az irányadók.
217. § (1) Az adó alapja a viszonteladó árrése, csökkentve magával az árrésre jutó adó összegével.
(2) * Az árrés a termék értékesítési árának (kisebbítendő tag) és beszerzési árának (kivonandó tag) a különbözetével egyezik meg
215. § (1) Ezen alfejezet alkalmazásában
a) értékesítési ár: az ellenérték egésze, amely a viszonteladó termékértékesítése adóalapjául szolgálna, illetőleg abba beletartozna, ideértve magát az e törvényben szabályozott adót is, de kivéve a 71. § (1) bekezdésében meghatározott összegeket;
b) beszerzési ár: az a) pont szerint meghatározott ellenérték, amelyet a viszonteladó a részére értékesítőnek megtérít vagy megtéríteni köteles.
Tisztelt Hozzászólók!
Az áfatörvény 222.§-a kimondja, hogy az az adóalany, aki viszonteladói minőségében (ilyen minőségében) eljár, akkor adólevonási joggal nem élhet. Ennek az a feltétele, hogy a beszerzett termék és vagy szolgáltatás KÖZVETLENÜL beépüljön az értékesített termék árába. Ez alól nincs kivétel, akár csak szépészeti a beavatkozás akár komolyabb hibajavítás történik. Ez az oka annak, hogy egy könyvelési díj áfája levonható, míg egy javítási szolgáltatás áfája nem ha gépkocsiról van szó.
A cikkben említett példa logikai levezetést takar, függetlenül, hogy az a szó-szoros értelmében milyen termékkörre vonatkozik.
Továbbá a cikkben említett példában nem érvényesül az Áfa törvény szerinti továbbértékesítési cél, ezért erre a különbözeti adózás nem is lenne alkalmazható. Áfa tv. 259.§ 22. "továbbértékesítési cél: a mástól szerzett termék saját használat vagy egyéb módon történő hasznosítás nélküli értékesítése, amely értékesítéskori használati értékében legfeljebb csak a kereskedelemben szokásos értékváltozás miatt tér el a szerzéskori használati értékétől"
Szívesen olvastam volna róla, hogy na de akkor hogyan tovább. Véleményem szerint levonni sem lehet az áfát mivel nem érvényesül a továbbértékesítési célból történt beszerzés (124. 125), ezért ez adó mentes értékesítés lesz a 87. alapján, a felújításhoz és tisztításhoz kapcsolódó áfa sem lesz emiatt levonható. Számvitelben is hasonló logika mentén saját termelésű készlet lesz a felújított autó.
A különbözeti adó alapját nem csökkenthetik a felmerült javítási, felújítási költségek, azokat anyagköltségként, illetve igénybe vett szolgáltatásként kell elszámolni.
"a fennmaradó tiszta nyereség 116 220 forint." Nem 166.220 Ft?
Továbbá az Adózónán olvasható a kiegészítő szolgáltatások és termékbeszerzések áfájának levonhatóságáról az alábbi cikk:
https://adozona.hu/kerdesek/2017_3_7_Kulonbozeti_afa_fli
Az én értelmezésem szerint azt kell nézni, hogy a "ráköltött" szolgáltatás vagy termékbeszerzés mennyiben módosítja a beszerzett termék piaci értékét/kategóriáját. Ha csak szépséghiba jellegű kisebb összegű javításokról van szó, akkor szerintem érvényesül az, hogy azt adom el, amit vettem, tehát az áfa levonható. Nyilván ez az értelmezés lehetőséget ad arra, hogy ezt gumiszabályként alkalmazzuk (kinek hol van a határ...).
JÓ lenne eldönteni és tiszta vizet önteni a pohárba, hogy most akkor levonható-e az áfa vagy sem, mert jelenleg úgy tűnik, hogy a jelen cikk és az általam bemásolt másik cikk mintha ellentmondana egymásnak.
Az Áfa tv kimondja:
„222. § (1) Az egyedi, illetőleg globális nyilvántartáson alapuló módszert alkalmazó viszonteladó ilyen minőségében
a) * a használt ingóság, műalkotás, gyűjteménydarab, régiség beszerzéséhez – ideértve ezek Közösségen belüli beszerzését is –, importjához kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult;”
Ebből következik, hogy a levonási tilalom nem terjed ki a használt gépjármű tisztításához és felújításához kapcsolódó előzetesen felszámított áfa összegre. Ez a jogértelmezés összhangban van a Héa irányelv rendelkezéseivel, amelyek nem tilalmazzák a viszonteladó számára, hogy a használt termék tisztításához, felújításához kapcsolódó áfa-t levonja.