adozona.hu
Külföldi utasnak áfa visszatérítése
//test-adozona.hu/afa/Kulfoldi_utasnak_afa_visszateritese_8WJ42Z
Külföldi utasnak áfa visszatérítése
Építőipari termékek forgalmazásával foglalkozó magyar cég külföldi lakcímmel rendelkező magyar állampolgár részére állított ki 175 euró értéket meghaladó számlát. A vevő egy hónap elteltével jelezte csak, hogy élni kíván a neki járó áfa-visszatérítéssel. Köteles az eladó a kérést a teljesíteni vagy visszautasíthatja ezt? Olvasói kérdésre Bunna Erika adótanácsadó adott részletes választ.
Építőipari termékek forgalmazásával foglalkozó magyar cég kis- és nagykereskedelmi vásárlókat is kiszolgál. Egy svájci lakcímmel rendelkező magyar magánszemély 175 eurót meghaladó értékben vásárolt termékeket a fenti építőipari cégtől. A vevő egy hónap elteltével visszatért az eladóhoz, hogy kérje az áfa-visszatérítést. Az árut a vevő kivitte az országból, ennek bizonyítására hozta a kiléptető vámhivatal által lepecsételt adó-visszaigénylő lapot. A vevő előre nem jelezte, hogy áfa-visszatérítéssel kíván élni, csak annyit közölt az eladóval vásárláskor, hogy számlát szeretne kapni, és a számlázáshoz megadta a nevét és a svájci címét. Az eladó az alábbi kérdésekkel fordult hozzánk: Megtagadhatja-e a vevőnek az áfa-visszatérítést? Van-e ahhoz joga, hogy kiírja az üzletben, hogy külföldi utasok részére áfa-visszatérítéssel nem foglalkozik, vagy mindenképp köteles a külföldi utasnak az áfát visszatéríteni?
Szakértőnk részletes válasza így hangzik: a kérdés megválaszolásához érdemes elolvasni az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényen (áfatörvény) kívül az utasok személyi poggyászában importált termékek általános forgalmi adó és jövedéki adó mentességéről szóló a 2008. évi LXVIII. törvény rendelkezéseit is, ugyanis ezen jogszabályban találjuk, hogy egyáltalán mi „fér bele” a személyi poggyász fogalmának körébe.
Az építőipari termékek a törvény értelmében „Egyéb áruknak” minősülnek, melyek felső értékhatára 300 euró, légi forgalomban 400 euró. Amennyiben az áru értéke ezt meghaladja, a külföldi utas áfa-visszatérítésre nem jogosult.
Felmerülhet kérdésként, hogy a feltételek teljesítése esetén minden belföldi boltban igényt tarthat-e a külföldi utas az adóvisszatérítésre, tehát ez alanyi jogon illeti-e meg, vagy nem minden kereskedőnek kötelessége adót visszatéríteni. Erre a kérdésre a jogszabály nem ad megnyugtató választ, a hivatalos értelmezés szerint azonban az eladó döntése, hogy rendszeresít-e üzletében külföldi utas részére visszatérítést.
Az áfatörvény idevonatkozó, 99. § (2) bekezdése alapján „Az adómentesség érvényesítése érdekében a termék értékesítőjének a számlakibocsátás mellett – a külföldi utas kérelmére – az adó-visszaigénylő lap kitöltéséről is gondoskodnia kell. A számlának és az adó-visszaigénylő lapnak a külföldi utas azonosítására vonatkozó adatai nem térhetnek el az úti okmányában szereplő adatoktól. A külföldi utas köteles úti okmányát a termék értékesítőjének bemutatni. Az adó-visszaigénylő lap csak 1 darab számlának a termékértékesítésre vonatkozó adatait tartalmazhatja úgy, hogy azok nem térhetnek el a számla adataitól. Az adó-visszaigénylő lapot a termék értékesítője 3 példányban állítja ki, amelyből az első 2 példányt a külföldi utasnak adja át, a harmadik példányt pedig saját nyilvántartásában őrzi meg.”
Fentiekből következően a vásárláskor a külföldi utasnak a termékértékesítő felé az adómentesség érvényesítésére irányuló szándékát jeleznie kell, amelyet figyelembe véve a termék értékesítője adó-visszaigénylő lapot állít ki, melynek első két példányát a külföldi utasnak adja át (a harmadik példány az értékesítőnél marad).
Véleményem szerint az Önök vásárlója a feltételeket nem teljesítette, az áfa visszatérítésére vonatkozó szándékának már a vásárláskor ki kellett volna derülnie, így akkor tisztázható lett volna, hogy Önök ezzel nem foglalkoznak. A régi áfaszabályok alapján kifejezetten rögzítette az adóhatóság, hogy a visszatérítési eljárás vállalásáról a kereskedők döntenek, ez álláspontom szerint az új törvénnyel nem változott.
Hozzászólások (0)