hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Késhet az elektronikus számlázási és adatszolgáltatási csomag EU-s elfogadása

  • adozona.hu

Minden valószínűség szerint 2024-re tolódik az elektronikus számlázást és digitális számla-adatszolgáltatást is érintő uniós javaslatcsomag véglegesítése és elfogadása – olvasható a KPMG hírlevelében.

Az Európai Bizottság áfa szakértői csoportja (VAT Expert Group) 2023. október 26-án ülésezett, amelynek egyik napirendi pontja az elektronikus számlázást és digitális számla-adatszolgáltatást is érintő „Áfa a digitális korban” („VAT in the digital age” - ViDA) elnevezésű intézkedéscsomag volt.

A 2022 decemberében, az áfarendszer modernizációja, és ezáltal a visszaélési lehetőségek korlátozása céljából benyújtott csomag 3 fő részből áll:

• Elektronikus számlázás és digitális adatszolgáltatás – az elektronikus számlázás szabályainak módosítása és a digitális számla-adatszolgáltatási kötelezettségek egységesítése;

• Online piacterek (platformok) áfa szabályai;

• Egységes áfaregisztráció – az egyes tagállamokban felmerülő áfaregisztrációs kötelezettség szűkítése az egyablakos rendszer (OSS) alkalmazhatóságának további ügyletekre történő kiterjesztésével, illetve a fordított adózási szabályok harmonizációja.

Legkorábban, 2024 januárjától egyes elektronikus számlázással kapcsolatos szabályok léptek volna hatályba. A tervezett szabályok értelmében az elektronikus számlázás nem lesz beleegyezéshez kötve, tehát minden vállalkozásnak képesnek kell lennie arra, hogy elfogadja szállítói elektronikus számláit. Továbbá a szállítóknak az elektronikus számlákat strukturált adatformában kell kiállítani, amely érinti a jelenleg leginkább elterjedt PDF formátumú számlák alkalmazhatóságát.

Ezenkívül a tagállamok az Európai Bizottság előzetes jóváhagyása nélkül szabadon bevezethetik nemzeti szinten az elektronikus számlázási kötelezettséget is.

Az áfa szakértői csoport több javaslatot is megfogalmazott a tervezett rendelkezésekkel, illetve azok hatálybalépésének időpontjával kapcsolatban. Ennek megfelelően minden valószínűség szerint 2024-re tolódik a javaslatcsomag véglegesítése és elfogadása.

A szakértői csoport egyes javaslatairól az ECOFIN december 8-ai ülésén szavazhatnak az uniós pénzügyminiszterek.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink