hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ilyenkor mi az áfa alapja?

  • adozona.hu
1

Bt.-s vállalkozásunk egyszerűsített végelszámolással megszűnik. A bt. vagyona között szerepel egy ingatlan, amelyet magánszemélytől vásároltunk (áfa nélkül). Az értéknövelő felújítás miatt viszont levonható áfánk keletkezett, amelyet vissza is igényeltünk. A végelszámolás befejezésekor vagyonfelosztással fog a tagok tulajdonába kerülni. Kérdésünk: hogyan kell az áfát bevallani, illetve mi lesz az áfa alapja, ha az ingatlannak egy része(felújítás) után volt csak levonható áfája? Olvasónk kérdésére Magos Zoltánné adószakértő válaszol.

Szakértőnk fontosnak tartja tisztázni, hogy nem lakóingatlanról van szó, mivel a lakóingatlant terhelő előzetesen felszámított adó, illetve a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket, szolgáltatást terhelő előzetesen felszámított adó tekintetében az áfatörvény levonási tiltást fogalmaz meg [áfatörvény 124. § (1) h, i, (2) c], így az nem lett volna levonható.

További tisztázást igénylő kérdés, hogy az ingatlan felújítási költségeit terhelő előzetesen felszámított adó teljes egészében adóköteles tevékenységet szolgált, mivel csak ebben az esetben lehetett egészében levonni az előzetesen felszámított áfát. (áfatörvény 120. §)

Az áfatörvény 11. § (2) d) pontja értelmében ellenérték fejében teljesített termékértékesítés az adóalany megszűnése, ha az adóalany a megszűnés időpontjában olyan terméket tart tulajdonában, amelynek beszerzéséhez kapcsolódóan egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.

Ugyanakkor az áfatörvény 86. § (1) j) pontja szerint mentes az adó alól a beépített ingatlan (ingatlanrész) és az ehhez tartozó földrészlet értékesítése (két kivétellel: amennyiben első rendeltetésszerű használatbavétel még nem történt meg, illetve megtörtént, de azóta még nem telt el 2 év). Feltételezem, hogy a kivételek nem érintik Önöket, így a főszabály szerint mentes lesz az „értékesítés”. Ez alól szintén lehet kivétel, amennyiben az adózó élt a 88. § szerinti adókötelessé tétellel, vagyis az ingatlan értékesítésére vonatkozólag áfa kötelessé tételt választott és azt bejelentette a NAV-nak.

Összességében álláspontom szerint, (amennyiben nem lakóingatlanról van szó, és az adózó nem élt az adókötelessé tétellel) az ingatlan „értékesítése” áfamentes lesz. Azonban van még egy szempont, amit figyelembe kell venni. Az adóalany az ingatlan felújításához igénybevett szolgáltatások, beszerzett termékek tekintetében élt adólevonási jogával, ezért ehhez kapcsolódóan áfakorrekciót kell végeznie.

A 135. § az adóalany tárgyi eszközeinél (ingatlan esetén 240 hónapig) úgynevezett figyelési időszakot állapít meg. Ennek az időtartamnak a figyelembevételével az adózó köteles az utólagos kiigazítást elvégezni, feltéve, hogy a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben a tárgyi eszköz beszerzésének évéhez képest változás következik be.

A 136. § szerint abban az esetben, ha az adóalany a tárgyi eszközt a figyelési időszakon belül értékesíti, a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét

- véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná;

- véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.

Mivel az „értékesítés” a fenti feltételekből adódóan mentes értékesítés, ezért az adólevonásra nem jogosítja az adózót. Mivel az értékesítés nem jogosít adólevonásra, ezért arányosan a tárgyi eszköz értékesítésének hónapjára és az azt követően még fennmaradó időszakra vonatkozó áfa nem lesz levonható, ezért erre vonatkozólag kell az utólagos kiigazítást elvégezni, vagyis az áfabevallásban feltüntetni és a NAV felé befizetni. Ennél a pontnál mivel adólevonás csak a felújítás tekintetében történt, a figyelési idő a felújítás aktiválásának időpontjától számítódik.

A válasz tájékoztató jellegű, konkrét válasz az esettel összefüggő minden dokumentum és körülmény ismeretében nyújtható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Kata90

Én azzal egészíteném ki, hogy a szakértő által a levont áfa"visszafizetése" tárgyában előadottak szerint csak akkor kell eljárni , amennyiben a felújítás költsége aktiválva lett. Aktiválni meg két esetben kell: ha rendeltetés változás történt vagy ha az élettartamot növelte ( és nem pedig állagmegóvásról volt szó)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink