hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Vásároljon félsertést frissen vagy fagyasztva - kinek jó az áfacsökkentés?

  • dr. Csobánczy Péter

Ha a Parlament is áldását adja, a költségvetési bizottság javaslata nyomán az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényt érintő jövő évi módosítások köre két további újdonsággal gyarapodik. A következőkben ezeket vesszük röviden górcső alá.

A kétségkívül fontosabbik az, amely az 5 százalékos kedvezményes áfa-kulcs alá sorolt termékkört bővíti az élő- és félsertésekkel. A vámtarifaszámra való hivatkozással megadott termékkör szó szerint megegyezik azzal, amelyre az eredeti szándékok szerint ez év április 1-jétől fordított adózás vonatkozott volna, csakhogy ettől az Európai Bizottság vétója miatt a kormány időközben visszakozni volt kénytelen. Ez az egyezőség egyszersmind azt is jelenti, hogy az áfa-teher 22 százalékpontos csökkentése a lakosság terheit érdemben nem mérsékli, tekintettel arra, hogy a kedvezmény olyan termékeknél fejti ki hatását, amelyek állapotuknál, feldolgozottságuknál fogva jellemzően végső fogyasztásra nem kerülnek. Magyarán: a kedvezményes áfa-kulcs az emberi fogyasztásra feldolgozott húsárukra már nem terjed ki.

Ilyenformán a kedvezményes áfa-kulcsot olyan célok szolgálatába állítják, amely nem az eredendő és eredeti rendeltetésének felel meg, ahogy ezt egyébként a módosító indítvány indokolása is bevallja. A kérdés márcsak az, hogy az áfa-csalások és a számla nélküli értékesítések visszaszorítására valóban ez a megoldás-e a hatékony és eredményes eszköz; a jövő majd eldönti.

Arra azonban bizonyosan számítani lehet, hogy a húsféleségek közötti markáns áfa-teherbeli különbség a lakosság egyes, valószínűleg szegényebb rétegeit arra ösztönzi majd, hogy a sertéstermék-pályát lerövidítve, közvetlenül vegyék meg a kedvezményes áfa-kulcs alá soroltakat, és azokat saját háztartásukban, otthon dolgozzák fel, tegyék emberi fogyasztásra alkalmassá. Ez pedig a költségvetési bevételkiesésen túl felvet, felvethet egyéb, az előbbinél súlyosabb, történetesen közegészségügyi kérdéseket is.

A másik említést érdemlő újdonság a halottszállító személygépkocsikat érinti, értve ez alatt azokat a személygépkocsikat, amelyeket a vonatkozó jogi szabályozás értelmében ilyenként tüntetnek fel a járműnyilvántartásban. Nos, ezekre a járművekre jövő évtől kezdve megszűnne a tárgyi típusú áfa-levonási tilalom, mégpedig úgy, hogy ebben a körben az áfa-levonási jog gyakorlását – eltérően például a személytaxisoktól – semmiféle többletkövetelmény nem befolyásolja.

Egyébiránt a halottszállító kocsit nem pusztán az Áfa tv. kedvezményezné, hanem a regisztrációs adóról szóló törvény is – azzal, hogy hasonlóan mentőautóhoz, erre a személygépkocsi-kategóriára szintén adómentesség érvényesülne 2014. január 1-jétől. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink