adozona.hu
Ekáer: így terhelheti át a bírságot mulasztó üzletfelére
//test-adozona.hu/afa/Igy_terhelheti_at_a_birsagot_mulaszto_uzlet_HL6DRC
Ekáer: így terhelheti át a bírságot mulasztó üzletfelére
Ekáerellenőrzés során büntettek meg egy céget, mert a külföldi partnere nem jelezte, hogy a kamionja rendszáma megváltozott, és az ellenőrzéskor derült ki, hogy az adott ekáerszámhoz nem a megfelelő rendszám volt bejelentve. A NAV mulasztási bírságot szabott ki. Ezt a költséget nem tudja vállalni az önhibáján kívül megbüntetett cég, és szeretné azt átterhelni a külföldi partnerére. Hogyan lehetséges ez: számlával vagy más módon? Ha számlával, akkor hogyan kell eljárni az áfa tekintetében? – kérdezte olvasónk. Tüske Zsuzsanna vámszakértő válaszolt.
A két cég megállapodásának részleteiről nem sok derül ki a kérdésből – jegyezte meg válasza elején szakértőnk – , feltételezhetően a Ptk. szerinti kártérítési felelősség keretében szeretné átterhelni az ellenőrzött vég a partnerre a bírságot. Ebben az esetben nem szükséges számlát kiállítani, és áfakötelezettség sem keletkezik, mivel az áfatörvény 259. paragrafusának (6) bekezdése kizárja az ellenérték fogalmából a kártérítést, így az áfakörön kívüli ügyletnek minősül.
Ugyanakkor érdemes a Ptk. rendelkezéseivel összhangban először azt megvizsgálni, hogy jogszerű-e a kártérítési igény. Történt-e valós szerződésszegés, vagy ha a felek nem állapodtak meg részletesen abban, hogy a külföldi cég mikor, miért és hogyan szolgáltat adatokat az ekáerbevalláshoz, akkor felróható-e a kár a partnernek?
Amennyiben az ekáerbejelentéshez kötődő kötelezettségekben részletesen megállapodtak a felek, és egyértelmű, hogy a külföldi partner tisztában volt ezekkel, akkor is érdemes végiggondolni, hogy először a NAV-nál próbálnak jogorvoslattal élni, ha a megbüntetett cég a lehetőségeihez mérten igazoltan megtett mindent annak biztosítása érdekében, hogy megfelelően tudja teljesíteni az adókötelezettségét. Tapasztalatok szerint az igazgatóságok nagyon eltérő bírságolási gyakorlatot folytatnak ebben a kérdésben, éppen ezért érdemes lehet megfellebbezni a – feltehetően – túlzottan szigorú határozatokat, így akár egyik félnek sem keletkezik felesleges fizetési kötelezettsége.
Hozzászólások (0)