hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Így lehet levonni az áfát családi gazdaságban

  • adozona.hu

Családi gazdaságban elromlott egy eszköz, amely az egyik tag tulajdona. A javításért fizetett összeg áfáját levonhatja-e a családi gazdaság, s osztható-e a költség, ha nem a gazdaság vezetőjének a nevére szól a számla? – kérdezte olvasónk. Sinka Júlia okleveles adószakértőnk válaszolt.

Egy áfás családi gazdaság egyik tagjának nevén lévő tárgyi eszköz (amit a családi gazdaságban használnak) meghibásodott. Ez a tag közben áfás egyéni vállalkozó is. Az eszközre van biztosítás (a tag nevére szól), amire a biztosító fizet is majd. A javító cég a tag nevére fogja kiállítani az áfás számlát. Ha az egyéni vállalkozó adószáma lesz a számlán feltüntetve (miután a biztosító kér adószámot), akkor a családi gazdaságban az áfa levonható lesz-e? A tag a vállalkozásában elszámolni nem tudja a költséget, hiszen nincs ilyen tárgyi eszköze. Személyi jövedelemadó szempontjából hogyan tudjuk elszámolni a gazdaságban a biztosító által fizetett összeget? Osztható-e a költség, ha nem a vezető nevére szól a számla? – sorolta kérdéseit olvasónk.

Az áfatörvény szerint a családi gazdaság önmagában nem tekinthető adóalanynak. Ebből következik, hogy a családi gazdaság egyes tagjai, külön-külön válnak az áfa alanyává, amennyiben a tagok saját nevükben is értékesítik a családi gazdaság által előállított termékeket, ami azt is jelenti, hogy az áfabevallásukat külön-külön, a saját nevükre szóló számlák alapján kell elkészíteniük és benyújtaniuk. (A családi gazdaságban végzett tevékenységek tekintetében azonos adózási módot kell választaniuk az áfa rendszerében is.)

Ez fordítva is igaz: ha a családi gazdaság tagjai a gazdaság által előállított mezőgazdasági, illetve kiegészítő mezőgazdasági tevékenység révén előállított termékeket a saját nevükben kívánják értékesíteni (a saját nevükben gazdasági tevékenységet végeznek), akkor áfaalanyokká válnak. De áfaalanyokká válnak a családtagok akkor is, ha egyéb, nem mezőgazdasági jellegű gazdasági tevékenységet végeznek – mint a kérdésben is említett egyéni vállalkozó, e minőségében –, így minden áfaalany családtagnak egyforma áfabeli státusszal kell rendelkeznie – magyarázta szakértőnk.

Ha a családtagok áfaalanyok, akkor a tevékenységüket valójában önállóan végzik, és általános forgalmi adó szempontjából nincs jelentősége annak, hogy egyébként egy családi gazdaságban is jelen vannak tagként.

Ha a családi gazdaság más – esetleg valamennyi – tagja is áfaalany, akkor a családi gazdaság tevékenységi körében bármelyik tag jogosult a saját nevében terméket értékesíteni, szolgáltatni, illetve terméket beszerezni és szolgáltatást igénybe venni. Ekkor az áfakötelezettséget az adóalany rendezi, aki az adott ügyletet a saját nevében lebonyolította. Annak sincs akadálya, hogy a család tagjai megegyezzenek abban, hogy kizárólag az általuk kijelölt tag – aki lehet a családi gazdaság vezetője is – legyen a családi gazdaság tevékenységi körében az adóalany. Ez esetben a családi gazdaság vezetője válik áfaalannyá, és ő az, aki a családi gazdaság értékesítéseit, beszerzéseit a saját nevében lebonyolítja (az ő nevére szólnak a számlák).

Ha a kérdés szerinti családi gazdaságban csak a gazdaság vezetője jogosult a gazdaság termékeinek, szolgáltatásainak értékesítésére, akkor az áfa levonására csak az ő nevére szóló számla alapján van lehetőség. Viszont, ha az adószámmal rendelkező tagok mindegyikének joga van erre, akkor az egyéni vállalkozó is élhet a javítási költség áfájának levonási jogával – akkor is, ha a javítási költség felmerülésének adóelszámolási időszakában nem volt mezőgazdasági termelésből bevétele –, függetlenül attól, hogy a számlán az egyéni vállalkozói adószáma szerepel, az ő áfaalanyisága nem osztható meg egyéni vállalkozói és őstermelői minőségében, így két adószáma sem lehet.

Az szja-törvény 6. számú mellékletének III. c) pontja szerint a családi gazdaság tagjai – tételes költségelszámolás esetén – az e tevékenységükből származó bevételüket, illetve az azzal kapcsolatos költségeiket a közösen elért összes bevételnek, illetőleg összes költségnek a családtagok számával történő elosztásával állapítják meg azzal, hogy a bevételek és költségek igazolására bármelyikük nevére kiállított bizonylat egyenértékű, azaz bármelyik magánszemély nevére kiállított bizonylat megfelel, aki tagja a családi gazdaságnak.

Kivételt a gépjármű használatával összefüggő költségek jelentenek: ezeket a családtagok csak azonos elszámolási mód választásával vehetik figyelembe, de  – a nevére és a gépjármű rendszámára kiállított számla (számlák) alapján is – közülük csak az, aki egyébként a törvény rendelkezései szerint jogosult a gépjárműhasználattal összefüggő költségelszámolásra.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 October
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink