hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Időszakos elszámolású ügyletek áfájának kezelése – Figyelmeztet a NAV

  • adozona.hu
1

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ismételten felhívja az adózók figyelmét, hogy a nemrégiben módosított áfatörvény alapján miként kell kezelni az időszakos ügyletek forgalmi adóját.

Egy 2014. június 25-én közzétett rövid tájékoztatóban a NAV az elfogadott törvénymódosítási javaslat alapján, már tájékoztatta az adózók figyelmét arról, hogy nem változnak az időszakos elszámolású ügyletek áfa-rendszerbeli kezelésének szabályai 2014. július elsejétől.

Ennek jogszabályi alapja, az azóta kihirdetett törvény alapján a következőkben foglalható össze. A Magyar Közlöny 2014. évi 91. számában megjelent, az egyes adótörvények és azokkal összefüggő más törvények módosításáról szóló 2014. évi XXV. törvény (továbbiakban: módosító törvény) 2014. július 4-ei hatállyal módosította az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (áfatörvény) 58. § (1) bekezdését, valamint hatályon kívül helyezte az áfatörvény 58. § (1a) bekezdését. Ezzel a módosítással visszaállt az áfatörvény 58. § (1) bekezdésének 2014. július 1-je előtt hatályos állapota. Az áfatörvény régi-új 58. § (1) bekezdését – a módosító törvény 10. §-ával megállapított áfa-törvény új 284. §-a alapján – az olyan, 2014. június 30-át követő elszámolási időszakra kell alkalmazni, amely tekintetében a fizetés esedékessége 2014. június 30-át követő időpont.

A módosítás következtében az áfatörvény 58. § szerinti, elszámolási időszakhoz kötött ügyletek után az adófizetési kötelezettség keletkezése időpontjának megállapításához szükségtelen a megkülönböztetés a Ptk. szerinti közszolgáltatási szerződés alapján teljesített ügyletek, a telekommunikációs szolgáltatások, illetve a telekommunikációs szolgáltatás nyújtására szolgáló hálózat felhasználásával teljesített ügyletek és a többi, elszámolási időszakhoz kötött ügylet között, mivel ezekben az esetekben az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja továbbra is egységesen az ellenérték megtérítésének esedékessége (a fizetés esedékessége).

Az áfatörvény 58. §-ának a 2013. évi CC. törvénnyel megállapított (1) és (1a) bekezdése a módosító törvény 2014. július 4-ei hatálybalépésére tekintettel három napig hatályban volt, azok alkalmazására azonban az áfatörvény új 284. §-ának rendelkezéseire figyelemmel ténylegesen nem kerülhet sor. Az áfatörvény 2014. július 1-3. között hatályban volt régi, illetve a 2014. július 4-én hatályba lépett új 284. §-a ugyanis ugyanarra az időszakos elszámolású ügyletkörre (konkrétan azokra, amelyek esetében az elszámolási időszak kezdőnapja és az ezen elszámolási időszakra eső fizetés esedékessége egyaránt 2014. június 30. napját követi) vonatkozóan tartalmaz előírást. Mivel azonban az áfatörvény régi 284. §-a nincs hatályban, arra alapulóan az előző mondatban említett időszakos elszámolású ügyletekre az áfatörvény 2014. július 1-3. között hatályos 58. § (1) és (1a) bekezdése nem alkalmazható, ehelyett kizárólag csak a később hatályba lépett, az áfatörvénynek az új 284. §-on alapuló régi-új 58. § (1) bekezdését lehet esetükben irányadónak tekinteni. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a 2014. július 1-3. közötti időszakban induló olyan elszámolási időszakokra is, amelyek esetében a fizetés esedékessége szintén a jelzett 3 napos időszakra esik, az áfatörvény régi-új 58. § (1) bekezdése vonatkozik. 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Zsolt Ruszin

A hatálybaléptetési őrülettel ezt is sikerült eltolni. Ha már 2013 végén eldöntették, hogy emiatt ne kerüljön Magyarország kötelezettségszegési eljárás alá, aztán május idusán meggondolta magát a minisztérium, akkor nem lehetett volna rittyenteni egy pofás 2013.06.30-as (amúgy alkotmányellenes) hatálybaléptető szakaszt ehhez a szép történethez?

UI:
Majd ha elindul az EU irányelvbe ütköző magyar gyakorlat miatt a kötelezettség-szegési eljárás, akkor lehetne úgy csinálni, hogy maradjon elég felkészülési idő és az előre számlázott időszaki díjak problematikáját számvitelileg is megoldják? (hogy ne kelljen 2* számlázni)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink