hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Fél az újtól? Az e-számlázás csínja-bínja

  • dr. Kelemen László, TMC First Tanácsadó Kft.
1

Milyen kötelezettségei vannak az elektronikus számla kibocsátójának, hogyan kell archiválni ezeket a dokumentumokat? Összefoglaltuk az előírásokat.

Folyamatosan merülnek fel kérdések az elektronikus számlázással kapcsolatosan. Számos vállalkozás látja, hogy igen jelentős megtakarítással jár a papíralapú számláról az elektronikus bizonylatra történő áttérés, de az eltérő formában megjelenő bizonylatolás bevezetése néha teljesen irracionális félelmet generál az adóalanyokban, amely sok esetben megakadályozza az elektronikus számlázásra való áttérést.

Az eddigi tapasztalatok alapján azt ki lehet jelenteni, hogy az adóhatóság nem bünteti az elektronikus bizonylatolásra áttérő adózókat, sőt inkább az a tapasztalat, hogy ha az adózó olyan fejlettségű bizonylatolási rendszerrel, illetve eljárásrenddel rendelkezik, amely szerint képes kibocsátani – befogadni elektronikus számlákat, az egy adóhatósági ellenőrzés során inkább pozitív szempontként értékelendő. Alapvetésként azt is érdemes rögzíteni, hogy az áfacsalások nem a csalásban kiállított számlák formai hibái miatt „buknak meg”, sőt a bűnözők kínosan ügyelnek arra, hogy a bizonylatok ne szenvedjenek formai hibában.

Emellett pedig azt is kijelenthetjük, hogy mind a papír alapú, mind pedig elektronikus számlával is ugyanolyan könnyű (vagy éppen ugyanolyan nehéz) visszaélni, a visszaélések nem függnek a bizonylatolás formájától. Sőt a gyakorlati tapasztalatok inkább azt mutatják, hogy az elektronikus számlákkal sokkal kevesebb visszaélés történik és ez nemcsak annak köszönhető, mert Magyarországon nagyon alacsony az elektronikus számlák penetrációja, hanem elsősorban annak, hogy – a szerző tapasztalata alapján – az elektronikus számlázási rendszert bevezető adóalanyok általában hosszas tervezés és előkészítést követően döntenek a bevezetésről, annak érdekében, hogy az alkalmazott rendszerek minden tekintetben megfeleljenek a jogszabályi következményeknek. Két cikkben tekintjük át a legfontosabb szabályokat. Az elsőben a kibocsátóra vonatkozó szabályokról, a másodikban pedig a számla befogadójára vonatkozó rendelkezésekről nyújtunk összefoglalást.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, milyen szabályok vonatkoznak a számlázóprogramokra, az e-számla, kibocsátójára!
A teljes cikkhez előfizetőink, valamint próbaregisztrálóink férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
MaZsola3509

Szerencsés lenne, ha nem gondolná senki sem, hogy követelmény bármilyen többlet-kötelezettséget teljesíteni, ideértve a hibás, törvényi felhatalmazást teljesen félreértő rendeletekre alapuló kötelezettségeket. Világos, hogy az elektronikus számla megjelenési formájától függetlenül elektronikus számla, annak hitelesítésének szabályait pedig 2013.01.01-től Magyarországon is feloldották (muszáj volt nekik).

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink