adozona.hu
Helyesbítő számla: mikori áfabevallásban kell feltüntetni?
//test-adozona.hu/afa/Helyesbito_szamla_mikori_afabevallasban_kel_DWB3TU
Helyesbítő számla: mikori áfabevallásban kell feltüntetni?
Bejövő költségszámlát helyesbítő számla áfája melyik időszakban kerülhet be leghamarabb a bevallásba: a helyesbítő számla keltének időpontjára eső havi áfabevallásban, vagy ha a bevallásig rendelkezésre áll, akkor a feltüntetett teljesítési időpont (eredeti számla teljesítési időponttal egyező) szerinti áfabevallásba is betehető? Mínuszos helyesbítő számla áfája minden esetben a 31. sorba kerül helyesen? Vagy ha az eredeti számlával egy időszakban vonjuk le, akkor a normál 66. sorba is kerülhet? – kérdezte olvasónk. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.
Az említett esetben a helyesbítés iránya a fő kérdés. Az áfatörvény 153/C paragrafusának (1) bekezdése szerint abban az esetben, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben utólag, az adólevonási jog keletkezését követően változás következik be, és ennek eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege csökken, az adóalany a különbözetet abban az adómegállapítási időszakban köteles a 153/A paragrafus (1) bekezdése szerint megállapított fizetendő adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben
a) a különbözet alapjául szolgáló, a 127. paragrafus (1) bekezdésében említett okiratot módosító vagy azt érvénytelenítő okirat az adóalany személyes rendelkezésére áll, de nem később, mint a módosító vagy érvénytelenítő okirat kibocsátásának hónapját követő hónap 15. napja, feltéve, hogy az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege közvetlenül olyan, a 127. paragrafus (1) bekezdésében említett okiraton alapul, amelyet más fél (hatóság) bocsátott ki;
b) részére a pénzt visszatérítik a 77. paragrafus (4) bekezdése szerinti esetben;
c) a változás bekövetkezik az a) és b) pontok alá nem tartozó esetekben.
(2) Ha a levonható adó összegét meghatározó tényezőkben bekövetkező utólagos változás eredményeként az eredetileg levonható előzetesen felszámított adó összege nő, az adóalany – az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül – a különbözetet legkorábban abban az adómegállapítási időszakban jogosult a 153/A paragrafus (1) bekezdése szerint megállapított levonható előzetesen felszámított adó összegét növelő tételként figyelembe venni, amelyben a különbözet alapjául szolgáló, a 127. paragrafus (1) bekezdésében említett okiratot módosító okirat a személyes rendelkezésére áll.
Ha tehát a levonható adó csökken, a számlabefogadó köteles azt általános esetben a helyesbítő számla kézhezvételének hónapjában figyelembe venni, de nem később, mint a helyesbítő számla kibocsátásának hónapját követő hónapban. Nincs szükség tehát önellenőrzésre, a fenti időpontokra kell figyelembe venni.
Abban az esetben, ha a levonható adó nő, nincs kötelező időpont annak figyelembe vételére, legkorábban a helyesbítő számla hónapjának áfabevallásában, de egyebekben a kétéves szabályra tekintettel van lehetőség a bevallásban figyelembe venni.
Az áfabevallás kitöltési útmutatója szerint valamennyi olyan tételt, amely a levonható adó összegét utólag csökkenti, a 31. sorban kell szerepeltetni.
Tájékozódjon áfaügyekben az Áfa – speciális esetek című kiadványunkból!
Hozzászólások (0)