hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ha hibás a számla, ilyen lehetőségek vannak a korrekcióra

  • dr. Bartha László adójogi szakjogász
1

Jelent-e kockázatot, ha a számlán szereplő adat téves? Hogyan lehet korrigálni a formailag hibás számlát? Összefoglaltuk a gyakorlati tudnivalókat.

A hibás számla fogalma, a számla hibájának jogkövetkezménye

Hibás számláról akkor beszélhetünk, ha a számla az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvényben (áfatörvény) meghatározott valamely kötelező tartalmi eleme (például a 169. §-ban szabályozott adatok) hibás vagy hiányzik. A hibás számlát meg kell különböztetni a fiktív számától, mivel ez esetben nem arról van szó, hogy az ügylet ne jött volna létre, vagy nem a számlán feltüntetett felek között jött volna létre. Az Európai Unió Bírósága több esetben is foglalkozott a hibás számla és az adólevonási jog viszonyával, így például:

– a Pannon Gép Centrum ügyben (C-368/09) azt vizsgálta, hogy megtagadható-e a számlabefogadó levonási joga, ha az eredetileg téves teljesítési dátumú számlát oly módon javítja, hogy az a nemzeti szabályozásnak (számlasorszámok folytonossága) nem felel meg,

– a Petroma Transports és társai (C-271/12) ügyben azt vizsgálta, hogy ha a számlán nem tüntetik fel az egységárat és az elszámolás alapját képező munkaórákat (egy a cégcsoport más tagjainak nyújtott szolgáltatás esetén), úgy jogosult-e ezen hiányos számla befogadója áfa levonására.

Az Európai Unió Bírósága arra a következtetésre jutott, hogy hibás számla birtokában a levonási jog nem gyakorolható, azonban az adóalanynak lehetősége van a számla korrekciójára a hatósági határozat meghozataláig.

OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, mi a hivatalos magyarországi álláspont a hibás számláról, annak következményeiről és a korrekcióról!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
_Kati5826

A fenti hasznos cikket annyiban korrigálom, hogy a második mondat kezdete helyesen: A hibás számlát meg kell különböztetni a fiktív számlától....
Továbbá az 5. bekezdésben: a magyar adóhatóság a 3010/2015. /a cikkben hibásan 3012/2015./ számú útmutatóban kifejtett álláspontja is. Üdvözlettel:

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink