adozona.hu
Gyűjtőszámla euróban – melyik árfolyam a helyes?
//test-adozona.hu/afa/Gyujtoszamla_euroban__melyik_arfolyam_a_hel_239A7L
Gyűjtőszámla euróban – melyik árfolyam a helyes?
Havi elszámolásban, euróban kiállított gyűjtőszámlánál melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Fuvarcég gyűjtőszámlát állít ki euróban, havi elszámolásban. Melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? A gyűjtőszámla kiállításának a dátumát kell az MNB-árfolyamnál figyelembe venni, vagy a gyűjtőszámlában tételesen felsorolt gazdasági események szerinti teljesítési idő/MNB-árfolyammal kell számolni?"
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A gyűjtőszámla csupán egy az áfatörvényben szabályozott számlázási forma, az azon feltüntetett gazdasági események azonban nem vesznek fel egy teljesítési időpontot sem az áfa, sem a számviteli törvény rendszerében.
A gyűjtőszámla fogalma: ha az adóalany az adott naptári hónapban ugyanannak a személynek, szervezetnek több számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet teljesít, számlakibocsátási kötelezettségéről úgy is gondoskodhat, hogy azokról egy számlát (gyűjtőszámlát) bocsát ki. (Több – különböző időpontban történt – termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról a cég egyetlen számlát bocsát ki!)
A számviteli törvény 165. §-ának (1) bekezdése szerint minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani, amelynek az adatait a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni kell.
A gyűjtőszámla a számla kibocsátójánál az árbevétel, az eltérő kulcsú fizetendő áfa könyvelésének is a bizonylata. Ebben az esetben a gyűjtőszámla nem egy gazdasági eseményt testesít meg. A számviteli törvény 72. §-a alapján az árbevételt a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell rögzíteni.
Általános szabály, hogy ha a számlát devizában állítják ki, akkor a devizaértékeket a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – a számviteli törvény 60. §-a szerint választott – devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.
A fentiek alapján, amennyiben a devizában kiállított gyűjtőszámlán különböző – szerződés szerinti – teljesítési napokkal történt a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, akkor ezen devizaértékeket a teljesítés napján érvényes, választott (és jellemzően eltérő) devizaárfolyamok használatával kell forintra átszámítva árbevételként elszámolni, és a követelések között elkülönítetten kimutatni. A kérdésben is jól megfogalmazott második megoldás a helyes.
Hozzászólások (0)