hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Gyűjtőszámla euróban – melyik árfolyam a helyes?

  • adozona.hu

Havi elszámolásban, euróban kiállított gyűjtőszámlánál melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? – kérdezte az Adózóna olvasója. Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Fuvarcég gyűjtőszámlát állít ki euróban, havi elszámolásban. Melyik MNB-árfolyamon kell könyvelni? A gyűjtőszámla kiállításának a dátumát kell az MNB-árfolyamnál figyelembe venni, vagy a gyűjtőszámlában tételesen felsorolt gazdasági események szerinti teljesítési idő/MNB-árfolyammal kell számolni?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A gyűjtőszámla csupán egy az áfatörvényben szabályozott számlázási forma, az azon feltüntetett gazdasági események azonban nem vesznek fel egy teljesítési időpontot sem az áfa, sem a számviteli törvény rendszerében.

A gyűjtőszámla fogalma: ha az adóalany az adott naptári hónapban ugyanannak a személynek, szervezetnek több számlakibocsátásra jogalapot teremtő ügyletet teljesít, számlakibocsátási kötelezettségéről úgy is gondoskodhat, hogy azokról egy számlát (gyűjtőszámlát) bocsát ki. (Több – különböző időpontban történt – termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról a cég egyetlen számlát bocsát ki!)

A számviteli törvény 165. §-ának (1) bekezdése szerint minden gazdasági műveletről, eseményről, amely az eszközök, illetve az eszközök forrásainak állományát vagy összetételét megváltoztatja, bizonylatot kell kiállítani, amelynek az adatait a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni kell.

A gyűjtőszámla a számla kibocsátójánál az árbevétel, az eltérő kulcsú fizetendő áfa könyvelésének is a bizonylata. Ebben az esetben a gyűjtőszámla nem egy gazdasági eseményt testesít meg. A számviteli törvény 72. §-a alapján az árbevételt a szerződés szerinti teljesítés időszakában kell rögzíteni.

Általános szabály, hogy ha a számlát devizában állítják ki, akkor a devizaértékeket a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó – a számviteli törvény 60. §-a szerint választott – devizaárfolyamon kell forintra átszámítani.

A fentiek alapján, amennyiben a devizában kiállított gyűjtőszámlán különböző – szerződés szerinti – teljesítési napokkal történt a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás, akkor ezen devizaértékeket a teljesítés napján érvényes, választott (és jellemzően eltérő) devizaárfolyamok használatával kell forintra átszámítva árbevételként elszámolni, és a követelések között elkülönítetten kimutatni. A kérdésben is jól megfogalmazott második megoldás a helyes.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink