hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Figyeljen az áfára! Év végéig vonható le a 2016-os önellenőrzés nélkül

  • adozona.hu

Az áfatörvény két évben maximálja azt az időszakot, amelyen belül az előzetesen felszámított adó önellenőrzés nélkül levonható. A 2016-ban keletkezett áfalevonási jogot legkésőbb a 2017. decemberről benyújtandó havi, vagy 2017. negyedik negyedévről benyújtandó negyedéves, esetleg a 2017-ről benyújtandó éves áfabevallásban lehet önellenőrzés nélkül érvényesíteni – hívja fel figyelmet blogbejegyzésében Vizer József, az RSM adóigazgatója.

A jogszabály-módosítás 2016 elején lépett hatályba. Korábban öt évig lehetett érvényesíteni az áfalevonási jogot.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 2016 januártól hatályos módosításai közül az egyik érdemi változást a 153/A paragrafus (1) bekezdésének megváltoztatása hozta. Ezzel a jogalkotó lerövidítette azt az időszakot, ameddig az adóalanyok a teljesítéssel érintett bevallásuk önellenőrzése nélkül, bármely, elévülési időn belüli áfabevallásukban élhetnek az előzetesen felszámított adólevonási jogukkal.

Korábban az adólevonási jogot az elévülési időn belül (azaz a fizetendő adó bevallására előírt határidőt tartalmazó év december 31-étől számított ötödik év végéig) bármelyik adómegállapítási időszakban érvényesíteni lehetett. A 2016. január 1-jétől érvényes szabályozás szerint az adott időszaki fizetendő adó „az ugyanezen adómegállapítási időszakban vagy ezt megelőzően, de legfeljebb ezen adómegállapítási időszakot magában foglaló naptári évet megelőző egy naptári éven belül keletkezett levonható előzetesen felszámított adó összegével csökkenthető".

A fenti szabály tulajdonképpen azt jelenti, hogy a 2016-ban keletkezett áfalevonási jogot legkésőbb a 2017. decemberről benyújtandó havi, vagy 2017. IV. negyedévről benyújtandó negyedéves, esetleg 2017-ről benyújtandó éves Áfa bevallásban lehet önellenőrzés nélkül érvényesíteni.

A fenti időszakban nem érvényesített levonható adót az adóalanyok később csak önellenőrzéssel  vehetik figyelembe abban az áfaidőszakban, melyben a levonási jog keletkezett (főszabály szerint ez megegyezik az áfafizetési kötelezettség keletkezésének napjával).

A fenti szabály alkalmazása túlmutat az elkésett számlák esetkörén – jegyzi meg Vizer József. „Találkoztunk már olyan – véletlenül, esetleg szándékosan, vagy valamilyen taktikai megfontolásból – levonásba nem helyezett áthárított áfát tartalmazó számlákkal, amelyeket folyamatosan keletkező fizetendő adó csökkentésére használt a vállalkozás, vagy csak az elévülési időszak vége felé állított be a bevallásba, esetleg egy-egy adóhatósági vizsgálat során kerültek elő. Az ezekkel kapcsolatos játéktér beszűkült a módosítás következtében” – fogalmazott.

A főszabály alól vannak kivételek. Erről, és arról, hogy mi a teendő számlakorrekció esetén az áfával további részleteket ITT olvashat.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink