hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Ez vár a katásra, ha elveszti az alanyi mentességet

  • adozona.hu

Ha 2016 decemberében átlépem a kata bevételi határt (6 millió forint), s ezzel kiesem az alanyi mentes áfakörből, akkor mikor választhatom újra az alanyi mentességet? További kérdésem, hogy milyen áfagyakoriságba esem, azaz mikor kell áfabevallást készítenem? Havonta, negyedévente? Olvasónk kérdéseire Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Szakértőnk hangsúlyosan felhívja a figyelmet, hogy a kata bevételi értékhatár és az alanyi áfamentes értéhatár számítása különbözik egymástól.

A katában ugyanis kifejezetten a pénzforgalmat kell vizsgálni, vagyis az év elejétől ténylegesen kézhez kapott vagy a számlán jóváírt összegeket.

Az áfa alanyi mentesség határának számítása során viszont nem a pénzforgalmat, hanem a tényleges teljesítéseket, azaz a teljesített szolgáltatásnyújtásokat és termékértékesítéseket kell figyelembe venni, akkor is, ha nem történt meg azok pénzügyi kiegyenlítése.

Előfordulhat tehát, hogy a kata szempontjából már átlépte az értékhatárt, de az áfa alanyi mentesség szempontjából még nem, és fordítva is természetesen.

Amennyiben a vállalkozó által ténylegesen teljesített termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások ellenértéke meghaladja a 6 millió forint összeget, akkor valóban megszűnik az alanyi áfamentes jogállás.

A bevallási gyakoriság alapvetően attól függ, hogy az adóévet megelőző második adóévben (2014-ben, amennyiben 2016-ban lépi át az alanyi mentes határt) milyen áfateljesítménnyel rendelkezett az adóalany.

Előfordulhat, hogy már 2014-ben is alanyi mentes adóalany volt, ebben az esetben alapvetően éves bevalló lesz, ha 2016-ban lépi át az értékhatárt. Ugyanakkor, ha egy adott negyedév végén az elszámolandó adója eléri a 250 ezer forintot – előjeltől függetlenül (tehát akár pozitív akár negatív értelemben) –, akkor át kell térnie negyedéves bevallási gyakoriságra az azt követő negyedévtől és évközi negyedéves bevallást kell benyújtania.

Ha pedig a fentiek szerinti elszámolandó áfa összege eléri az 1 millió forint pozitív, azaz fizetendő összeget, akkor havi áfabevallásra kell áttérnie az adott negyedévet követő hónaptól.

Szintén havi bevalló lesz 2016-ban, ha a tevékenységet 2015. január 1-jét követően kezdte.

Szintén havi bevalló lesz 2016-ban, ha esetleg 2014-ben az elszámolandó áfája pozitív előjelű volt és elérte az 1 millió forintot.

Negyedéves bevalló lesz 2016-ban, ha 2014-ben az elszámolandó áfája előjeltől függetlenül elérte a 250 ezer forintot. Ha ennél kevesebb volt az elszámolnadó áfája, akkor éves bevalló lesz indulásként, de figyelnie kell minden negyedév végén, hogy nem lépi e át a 250 ezres vagy az 1 milliós fent említett értékhatárt, mert akkor a következő negyedévtől, illetve hónaptól kezdődően gyakoribb bevallási kötelezettsége lesz.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink