adozona.hu
Előlegszámla, végszámla: ez a szabály
//test-adozona.hu/afa/Elolegszamla_vegszamla_mit_mond_a_torveny_LZK4CH
Előlegszámla, végszámla: ez a szabály
Mit kell tenni, ha az adózó az előlegről szóló számla kiállításakor még alanyi áfamentes volt, a végszámla elkészítésének időpontjában pedig már áfaalany? Levezettük az általános forgalmi adóról szóló törvényből fakadó következtetést.
Egy minap kapott kérdés késztetett jelen cikk megírására. A kérdés lényege a következőkben foglalható össze: miként kell kiállítani a teljesítéskori végszámlát, ha az érintettre ekkor már nem vonatkozik az alanyi adómentesség, de ezt megelőzően, amikor előlegfizetés és előlegszámla kibocsátása történt, még vonatkozott rá? Továbbá: kell-e, kellett volna-e ezzel összefüggésben az előleget visszafizetni, illetve az előlegszámlát érvényteleníteni, vagy más ok miatt helyesbíteni azt? Mivel a kérdéssel érintett téma közérdeklődésre tarthat számot, másrészt – legalábbis tudomásom szerint – nincs ebben mindenki számára elérhető adóhatósági jogértelmezés, ezért gondoltam válaszadásra ezt a formát.
Mielőtt a dolog érdemére térnék, elöljáróban egy esetleges félreértést kell eloszlatnom. Létezik ugyanis egy publikus adóhatósági tájékoztató az előleg majdani teljesítéskor történő figyelembevételéről, ami azonban még az általános áfa-kulcs változása kapcsán született (lásd a „Tájékoztató az általános forgalmi adó általános mértékének 2012. január elsejétől hatályos változásáról” címmel, 2012. január 5-én közzétett tájékoztatót, amely a NAV honlapján jelenleg is elérhető). Az abban foglalt végkövetkeztetést, mely szerint az előlegre és a fennmaradó összegre különböző adómérték alkalmazandó, mindazonáltal nem lehet analógiaként jelen ügyre vonatkoztatni, amiatt, mert érvényét szigorúan az ahhoz kapcsolt átmeneti rendelkezésekből merítette.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megtudja, miként kell kiállítani a végszámlát és hogyan kell elszámolni az áfát!
Hozzászólások (0)