adozona.hu
Előleg, előre fizetés, proforma számla: nem azonos fogalmak! Ezek a legfontosabb tudnivalók
//test-adozona.hu/afa/Eloleg_elore_fizetes_proforma_szamla_nem_az_N698M1
Előleg, előre fizetés, proforma számla: nem azonos fogalmak! Ezek a legfontosabb tudnivalók
Mi az előleg, mikor kell előlegszámlát kiállítani? Miben különbözik az előleg az előre fizetéstől, az előlegszámla a díjbekérőtől? Mire használható a proforma számla? Cikkünkben ezekkel a kérdésekkel kapcsolatosan összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.
Amennyiben a felek fizetési esedékességként a teljesítést megelőző határidőben állapodtak meg, és a teljesítés ellenértékét részben vagy egészben rendezik a teljesítési időpontot megelőzően, akkor a részben vagy egészben megfizetett ellenérték az általános forgalmi adóról szóló (áfatörvény) 59. §-a szerinti előlegnek minősül, amelynek kézhezvétele, jóváírása, a vagyoni előny megszerzése áfakötelezettséget keletkeztet.
Fontos megkülönböztetni az előleg fogalmától az előre fizetés esetét. Szemben az előlegfizetéssel, amikor a felek előzetesen megállapodnak arról, hogy az előleget fizető kötelezettséget vállal a pénz határidőre történő átutalására, addig a számlának a fizetési határidő lejárta előtti kiegyenlítése – szerződés vagy erre vonatkozó megállapodás hiányában – nem tekinthető előlegfizetésnek.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja milyen feltételej teljesüle kell, hogy az átvett összeg előlegnek minősüljön, mikor kell előlegszámlát kiállítani, illetve mi is az a proforma számla!
Hozzászólások (0)