adozona.hu
Előleg az áfában – adóztatás, árfolyam, összesítő jelentés
//test-adozona.hu/afa/Eloleg_az_afa_rendszereben__adoztatasi_pont_3NWG5A
Előleg az áfában – adóztatás, árfolyam, összesítő jelentés
Mikor adóztatási tényállás az előleg, mikor csupán egy finanszírozási kérdés, illetve mi minősül egyáltalán előlegnek? Ezen kérdésekre keresem a választ jelen cikkemben.
Végtére is mi minősül előlegnek?
Az áfatörvény előleg fogalmát egyetlen paragrafusban találjuk, ám annak értelmezése rövidsége ellenére számos kérdést felvethet a jogalkalmazás folyamán.
Elöljáróban annyit, hogy a törvény előlegfogalma pénzforgalmi szemléletű, azaz a tényleges, valós pénzátvételhez – ideértve azt is, amennyiben más ügyletből származó valós követeléscsökkenés történik – fűz adózási jogkövetkezményt.
Nézzük a jogszabályhelyet:
59. § (1) Termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása esetében, ha a teljesítést megelőzően ellenértékbe beszámítható vagyoni előnyt juttatnak (a továbbiakban: előleg), a fizetendő adót pénz vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszköz formájában juttatott előleg esetében annak jóváírásakor, kézhezvételekor, egyéb esetben annak megszerzésekor kell megállapítani.
(2) A jóváírt, kézhez vett, megszerzett előleget úgy kell tekinteni, mint amely a fizetendő adó arányos összegét is tartalmazza.
Az előleg kulcsfontosságú fogalmi ismérvei: tényleges vagyongyarapodás; teljesítési időpont előtt átvett; átadásában a felek előre megállapodnak a felek (előre bekért); teljesítés ellenértékébe beszámítandó; végül konkrét jövőbeni teljesítéshez kapcsolódik.
Ez utóbbi feltétel egyébként egy Európai Bírósági ítéletben (C-419/02. sz. ügy) jelent meg, mely kimondta, hogy a pontosan meg nem határozott termékértékesítésért vagy szolgáltatásnyújtásért fizetett előleg végképp nem tartozik a HÉA hatálya alá, főként a termékértékesítés és szolgáltatásnyújtás tartozik alá, nem az azok ellenértékeként teljesített fizetés. Előfordulhat például a gyakorlatban egy keretszerződés teljesítése során, hogy egy jelentősebb összegű előleg több teljesítésbe fog beszámítódni, melyeket előre nem is fognak meghatározni a felek. Az ítélet szerint előlegről ilyen esetben nem beszélhetünk.
Az előleg és az előre kifizetett pénz nem ugyanaz a fogalom a magyar adóhatóság joggyakorlatában sem.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, amelyből kiderül, hogy adózási szempontból miért lényeges, hogy az átadott összeg előlegnek minősül-e, szó lesz továbbá a devizás előleg árfolyamának számításáról és a folyamatos teljesítésű ügyletek teljesítési időpontjáról!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)