hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Készpénzforgalom EU-s értékesítésnél

  • adozona.hu

Használhatja-e az eladó euróban való számlázáshoz (ha a számviteli politikában azt adta meg) az MNB napi középárfolyamát? Ha az átutalásos számlát a vevő készpénzben egyenlítené ki, mi a készpénzfizetési korlát? Ez vonatkozik a valutapénztári kiegyenlítésre is? – kérdezte az Adózóna olvasója. Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Közösségi adószámmal rendelkező belföldi vállalkozás végez termékértékesítést közösségi adószámmal rendelkező EU tagállambeli külföldi vállalkozásnak. A termék igazoltan átkerül a vevő EU tagállamába. Az eladó átutalásos számlát ki. "Áfamentes" az ügylet így? Euroban való számlázáshoz (ha a számviteli politikában azt adták meg) az MNB napi középárfolyamát használhatja az eladó? Ha az átutalásos számlát a vevő készpénzben egyenlítené ki, akkor itt mi a készpénzfizetési korlát? 1 500 000 Ft? Ez vonatkozik valutapénztári kiegyenlítésre is?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az Áfa tv. 89. § (1) bekezdése alapján, mentes az adó alól a belföldön küldeményként feladott vagy belföldről fuvarozott termék értékesítése igazoltan belföldön kívülre, de a Közösség területére, függetlenül attól, hogy a küldeménykénti feladást vagy a fuvarozást akár az értékesítő, akár a beszerző vagy – bármelyikük javára – más végzi, egy olyan másik adóalanynak, aki (amely) ilyen minőségében nem belföldön, hanem a Közösség más tagállamában jár el, vagy szintén a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett adófizetésre kötelezett, nem adóalany jogi személynek.

Az adómentesség alapfeltétele tehát, hogy a vevő más tagállamban közösségi adószámmal rendelkező adóalany legyen és a termék az értékesítés közvetlen következményeként más tagállamba kerüljön elfuvarozásra.

Amennyiben a vállalkozás a számviteli politikájában az MNB árfolyam használatát írta elő, úgy az adott közösségen belüli értékesítés forintértékének meghatározásakor is ezt kell használnia.

A belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek – ideértve az egyéni vállalkozót is – legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie.

Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 114. § (3) bekezdése alapján a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb másfél millió forint összegben teljesíthet készpénzfizetést.

A fenti szabályozás nem vonatkozik azon ügyletekre, amelyek valamelyik szereplője természetes személy, vagy a Közösség más tagállamában, vagy harmadik országban bejegyzett adóalany.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink