hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Csökkenhet a forgalmi adó a hazai szálláspiacon

  • MTI/Magyar Idők

Noha folyamatosan bővül a turizmus, és a hazai szállodák mostanra régiós viszonylatban is több helyet léptek előre versenyképességben, az európai viszonylatban is magas, 18 százalékos magyarországi áfakulcs rontja a piaci szereplők jövedelmezőségét – mondta a pénteki Magyar Időknek Könnyid László, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke.

Kifejtette, hogy a jelenlegi adókulcs a csökkentett áfakörbe tartozik, ugyanakkor az Európai Unió 28 tagállamában az átlagos áfakulcs 10,98 százalék.

Huszonnégy tagállamban alacsonyabb kulcs van érvényben a szálláspiacon, mint Magyarországon – mondta Könnyid László, kiemelve, hogy a nemzetközi versenyképességünk múlik azon, mekkora adótétel terheli a turisztikai szolgáltatásokat.
    
"A szálláshely-szolgáltatás bevételeinek kétharmada devizabevétel. A nemzetközi versenyben a bruttó szobaár számít, az áfa ugyanis nem visszaigényelhető tétel, ezért a szálláshely-szolgáltatás mint exportszolgáltatás forgalmi adója külön elbírálást érdemel a kormány adóstratégiájában, mivel itt a forgalmi adó mértéke az exportot gátolja" –  hangsúlyozta az elnök.
    
Könnyid László felidézte, hogy az ágazat teljesítménye jól mérhető, az elmúlt időszakban folyamatos, 10 százalék körüli bővülést mértek a vendégéjszakák terén, és elindult egy régóta várt átlagár-emelkedés is, de régiós szinten "van még mit behozni".

Kiemelkedő a javulás valamennyi szállodaimutató-számban, de Budapest a kelet- és közép-európai régió öt fővárosát vizsgálva (Budapest, Bécs, Prága, Pozsony, Varsó) az egy kiadható szobára jutó árbevétel (REVPAR) alapján a 4. helyen áll.

A szövetség modellezte, miként alakult volna a főváros és az ország teljesítménye 2018 első négy hónapjában, ha a jelenlegi 18 százalék helyett 5+4 százalék lett volna az áfa: a 9 százalékos áfával a nettó átlagár Budapesten idén január és április között a tényleges 75,1 euró helyett 81,3 euró, míg a nettó REVPAR a tényleges 51,1 euró helyett 55,3 euró lett volna. Ezzel a 2. helyre léptünk volna a versenyképesség szempontjából, megelőzve Prágát, Varsót, Pozsonyt, s csupán Bécs lett volna előttünk – fejtette ki.

Az elnök azt mondta: minden 100 forint szállásdíjbevétel mellé 360 forint egyéb bevétel társul, amely további áfa- és egyéb adóbevételeket eredményez a gazdaságban. Hozzátette, az adókulcs 9 százalékra csökkentése esetén a külföldiektől származó bevételek jövőre több mint 20 milliárd forinttal bővülhetnek.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink