hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Brexit: áfakérdések és -válaszok (1. rész)

  • Bunna Erika adótanácsadó

A britek kilépési "kálváriája" újabb felvonáshoz érkezett év elején. Múlt év decemberében a brit parlament megszavazta a kilépési megállapodást, majd azt Erzsébet királynő és az Európai Unió is jóváhagyta. Azonban Európa életében 2020. február 1-jétől új időszámítás egyelőre nem kezdődik: a hátralévő 11 hónapban újra megállapodásra kell jutni a kilépés tekintetében.

Az Egyesült Királyság 2020. február 1-jén kilépett az Európai Unióból, azonban a kilépést az Európai Unió és az Egyesült Királyság által elfogadott megállapodás alapján egy 2020. december 31-éig tartó átmeneti időszak követi.

A HVG Adó 2020 különszámában szakértői kommentárokkal, példákkal és törvényekkel segítjük az eligazodást a többször módosított adózási jogszabályokban.

Átmeneti időszak szabályai

Az átmeneti időszakban az Egyesült Királyságra továbbra is az uniós jog az irányadó, az uniós jogban a tagállamok körébe az Egyesült Királyság továbbra is beleértendő. 2020. december 31-éig tehát az Egyesült Királyság a vámunió része marad, azaz az Európai Unió és az Egyesült Királyság közötti áruforgalomban továbbra sem kell vámalakiságokat alkalmazni.

A 2020-as változásokról szóló írásainkat itt találja!
Ha részletesebben tájékozódna áfa-témában, rendelje meg kiadványunkat ITT!

Mi fog történni 2021. január 1. után?

A britek előtt több út áll: megállapodás, mely szerint egyfajta vámunió megmarad, az átmeneti időszak meghosszabbodása, vagy egy esetleges rendezetlen kilépés. Drasztikus változást a vállalkozások életében ez utóbbi hozhat. A magyar könyvelők, adótanácsadók és adószakértők feladatai ekkor kezdődnek el: amennyiben az átmeneti időszakot lezáró kilépési megállapodás nem jön létre, ettől a naptól kezdve az áfa szempontjából az Egyesült Királyságot harmadik országként kell kezelni. Az ezen esetben felmerülő teendőket és adózási környezetet tekintjük át témakörönként.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a termékértékesítés, -beszerzés, a szolgáltatásnyújtás, szolgáltatás igénybevétele, valamint a közösségiadószám-ellenőrzés tekintetében várható főbb előírásokat!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink