adozona.hu
Balesetes gépkocsi javítási költségeinek áfája levonható-e?
//test-adozona.hu/afa/Balesetben_serult_gepkocsi_javitasi_koltseg_JG73YO
Balesetes gépkocsi javítási költségeinek áfája levonható-e?
Balesetes bérautó javítási költségeinek áfája levonható-e? Olvasói kérdésre Bartha László adójogi szakjogász válaszolt.
Olvasónk így részletezte kérdését: „Vállalkozásunk 2011-ben szerzett be személygépkocsit bérbeadási céllal. A gépkocsi beszerzése áfa nélkül (nulla áfatartalmú számlával) történt. A gépkocsival a bérlő 2014 decemberében balesetet szenvedett, melynek javítási költségéről áfás számlát kaptunk idén januárban. A gépkocsit a baleset után még 2014 decemberében értékesítette a vállalkozás, az áfamentes beszerzésre tekintettel áfamentesen. A káresemény utáni javítás számlájának áfarésze levonásba helyezhető-e ezen bérautó után?”
Főszabályként az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 124. § (4) bekezdése alapján nem levonható a gépjármű üzemeltetéséhez, karbantartásához igénybevett szolgáltatás általános forgalmi adó 50 százaléka, idézte szakértőnk a jogszabályt:
"A 120. és 121. §-tól függetlenül szintén nem vonható le a személygépkocsi üzemeltetéséhez, fenntartásához szükséges szolgáltatást terhelő előzetesen felszámított adó összegének 50 százaléka."
Ugyanakkor a 125. § (2) b) és c) pontja alapján ez alól kivételt jelent az az eset, amikor a szolgáltatást igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy hasznosítja, hogy az anyagjellegű ráfordításként a bérbeadás adóalapjába beépül:
"(2) A 124. §-tól eltérően az előzetesen felszámított adó levonható abban az esetben is, ha az adóalany a terméket, szolgáltatást vállalkozásán belül
b) a 124. § (1) bekezdésének d)–g) pontjaiban említett esetekben igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy hasznosítja, hogy azt bérbe adja;
c) a 124. § (1) bekezdésének c) pontjában és (4) bekezdésében említett esetekben igazoltan egészben vagy túlnyomó részben úgy használja, egyéb módon hasznosítja, hogy az közvetlen anyagjellegű ráfordításként a b) pontban említett szolgáltatásnyújtás adóalapjába épül be;"
Azt, hogy mi tekinthető "túlnyomó részben" történő hasznosításnak az áfatörvény 126. §-a határozza meg.
"126. § (1) A 125. §-ban említett igazolási kötelezettség különösen olyan elkülönített nyilvántartás alkalmazását igényli az adóalanytól, amely alkalmas az adólevonási jog korlátozása alóli mentesülés – ott meghatározott – feltételeinek egyértelmű, megbízható és folyamatos követésére.
(2) A 125. § alkalmazásában túlnyomó rész alatt az adólevonási jog korlátozása alóli mentesülés feltételeinek – egy ésszerűen megállapított időtartam átlagában – legalább 90 százalékos teljesülése értendő.
(3) A (2) bekezdésben említett követelmény teljesülésének mérése olyan számszerű formában kifejezett mutató alkalmazását igényli az adóalanytól, amely a termék, szolgáltatás természetére, illetőleg a használat, egyéb módon történő hasznosítás jellegére tekintettel a leginkább tárgyilagos eredményt adja."
A gyakorlat nem egyértelmű, hogy mi az az "ésszerűen megállapított időtartam", amelyre tekintettel a 90 százalékos feltételt vizsgálni kell. Elképzelhető, hogy az adóalany az adott évre tekintettel vizsgálja a feltétel teljesülését, de az is, hogy a bérbeadás előre eltervezett időtartamában. A vizsgálat során azt az időtartamot kell figyelembe venni, amely alatt a gépjárművet bérbeadás céljára kívánta hasznosítani. és nem saját szükségletei kielégítésére.
Összefoglalva, amennyiben az értékesítést megelőzően teljesült az a feltétel, hogy a gépjárművet a vállalkozás legalább 90 százalékban bérbeadás céljára hasznosította, úgy az adólevonási jog fennáll független attól, hogy az értékesítés adómentesen történt-e.
Hozzászólások (0)