adozona.hu
Az a fránya lakásáfa: itt az újabb kérdés, mikor 5, mikor 27 százalékos
//test-adozona.hu/afa/Az_a_franya_lakasafa_itt_az_ujabb_kerdes_mi_Y545OF
Az a fránya lakásáfa: itt az újabb kérdés, mikor 5, mikor 27 százalékos
Magánszemély megrendelő házának bővítésekor (amely csok-kedvezményes) az építő cégnek kell-e, és milyen áfatartalommal számlát kiállítania a megrendelő számára? – kérdezte olvasónk. Bartha László, adójogi szakjogász szakértőnk válaszolt.
Építőipari kivitelező cégként áfával kapcsolatosan a következő kérdéseket tette fel olvasónk: "építtetőnk magánszemély, cégünket bízza meg a tulajdonában lévő családi házának bővítésével. Egyszintes házhoz egy 50 négyzetméteres nappalit építünk hozzá. A művelet építésiengedély-köteles, az engedély megvan. 1./ Mi, mint kivitelezők áfa tekintetében 2016-ban milyen számlát kell, hogy kiállítsunk számára az anyagköltségről és a munkadíjról? 2./ 27 százalékos vagy 5 százalékos áfatartalommal? (A beruházás csok-kedvezményes.)"
A kérdés megválaszolása függ attól, hogy az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 10. paragrafus (1) bekezdés d) pontjában vagy a 142. paragrafus (1) bekezdés b) pontjában leírt esetről van-e szó.
Az áfatörvény 10. paragrafus (1) bekezdésének d) pontja szerinti termékértékesítés alkalmazásának feltétele, hogy az építési-szerelési munka eredményeképpen – ingatlannyilvántartásba bejegyzendő – ingatlan jöjjön létre, és azt a jogosult részére átadják. Az, hogy az ingatlan-nyilvántartásba az ingatlan bejegyzendő, az ingatlan jellegére vonatkozik. A szabály alkalmazásának nem feltétele, hogy a 10. paragrafus (1) bekezdésének d) pont szerinti értékesítéssel szoros összefüggésben jegyezzék be az ingatlant.
Figyelemmel arra, hogy a kérdésben vázoltak szerint termékértékesítésről van szó, így felmerül az 5 százalékos adókulcs alkalmazása (az egyéb feltételek teljesítése esetén). Ugyanakkor, amennyiben a megrendelő adóalany, abban az esetben fordított adózás alkalmazandó az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdésének a) pontja alapján.
Az áfatörvény 142. paragrafus (1) bekezdésének b) pontja alapján fordított adózás alá esik a szolgáltatás nyújtásának minősülő olyan építési-szerelési és egyéb szerelési munka, amely ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására vagy egyéb megváltoztatására – ideértve az ingatlan bontással történő megszüntetését is – irányul, feltéve, hogy az ingatlan létrehozatala, bővítése, átalakítása, egyéb megváltoztatása építésiengedély-köteles vagy építési hatósági tudomásulvételi eljáráshoz kötött.
A fordított adózás alkalmazásának feltétele, hogy a megrendelő olyan adóalany legyen, akitől az általános forgalmi adó megfizetése megkövetelhető. Ellenkező esetben – például, ha a megrendelő nem adóalany – a szolgáltatás (beleértve az annak részét képező anyagköltséget is) 27 százalékos adókulcs alá esik. A kérdésében leírtak inkább erre a második esetre utalnak (tekintettel arra is, hogy a csok nem alkalmazható az áfatörvény 10. paragrafus (1) bekezdésének d) pontja szerinti esetben).
Hozzászólások (3)
szokenoemi: erre a mondatra gondoltam:
A kivitelező által teljesített ügylet Áfa tv. 10. § d)
pontja szerinti megítélését ugyanis nem befolyásolja, hogy az adott, rendeltetésszerű
használatba nem vett ingatlan félkész, szerkezetkész vagy befejezett ingatlan, továbbá azon
körülmény sem, hogy az építési-szerelési munkával létrehozott ingatlannak az ingatlan-
nyilvántartásba vétele nem az általa teljesített ingatlan átadással szoros összefüggésben,
hanem további építési-szerelési munkák elvégzését követően történik meg.
szokenoemi: az általad írt : fővállalkozóval építtet - kitétel miatt figyelmedbe ajánlom a nav honlapján szereplő, áfa témakörben Gyakori kérdések a lakásértékesítés 5 % ....írást. Itt bizony azt írja, hogy lényegtelen hogy milyen készültségi fokig csinálja az adott szakember a lakást, attól még 5 % lesz az áfa, ha olyan ingatlan építésében vesz részt, amelyre -meghatározott paraméterű lakóingatlanra - építési engedély van : azaz majd , valamikor bejegyzett lakóingatlan lehet... Ennek függvényében persze marhaság, hogy a Csok ága visszatérítésnél nyilatkoztat hogy nem kötök szerződést olyan építési-szerelési munkára, melynek a végén bejegyezhető ingatlan kerül átadásra.:( Ilyen, mikor egy kormányrendelettel "belepiszkálnak" egy törvénybe !!!
Tisztelt Bartha László, véleményem szerint a fenti esetben amennyiben külön tételként számlázza a kivitelező az anyagot és a szolgáltatást, akkor az anyagot 27%-os, a szolgáltatást 5%-os ÁFÁ-val kell a kivitelezőnek a nem ÁFA alany magánszemély felé kiszmámláznia - akkor, is, ha CSOK-al épül az ingatlan. Szerencsésebb lenne az egész kivitelezést szolgáltatásként kiszámlázni, teljes mértékben 5%-os ÁFA mértékkel. Ebben az esetben az 5 Mft-os ÁFA-visszatérítés nem jár az építtetőnek (hiszen az 5%-os ÁFA a kedvezmény) Az 5 Mft-os ÁFA visszatérítés akkor jár, ha nem fővállalkozóval építtet a magánszemély, és az anyag-számlák a magánszemély nevére szólnak.
Kérdésem, hogy a fenti gondolatmenet Ön szerint megfelelő-e? Köszönöm előre is a válaszát.