hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Árubeszerzés és áfalevonás a vállalkozás szüneteltetése idején

  • adozona.hu
1

Egyéni vállalkozó tevékenységének szüneteltetése alatt szerezhet-e be árut? Ez gazdasági tevékenységnek minősül-e? A beszerzésről kiállított számlán a teljesítés időpontja a szünetelés idejére a számla kelte már a működés idejére esik. Visszaigényelhető-e a számla áfatartalma? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.

Az egyéni vállalkozói tevékenységet szabályozó 2009. évi CXV. törvény 18. paragrafusának (3) bekezdése értelmében az egyéni vállalkozó a szüneteltetés alatt az egyéni vállalkozói tevékenységet nem folytathatja, új jogokat ez idő alatt nem szerezhet, és új kötelezettségeket sem vállalhat. Az egyéni vállalkozói tevékenység pedig nem más, mint üzletszerűen folytatott, nyereségszerzési célú gazdasági tevékenység.

Az árubeszerzés egyértelműen gazdasági tevékenységnek minősül. A gazdasági tevékenység megkezdése tehát nem a bevétel tényleges eléréséhez kötődik. Ha egy adott termék beszerzése gazdasági tevékenység keretében történik (például továbbértékesítési célból), akkor már maga a beszerzés is gazdasági tevékenységen belüli ügylet, így arra szüneteltetés alatt elvileg nem kerülhetne sor. Vagyis az árut szabályosan csakis akkor lehet beszerezni, ha a vállalkozó már nem szünetelteti a tevékenységét.

Az áfalevonással kapcsolatban – mindenekelőtt az áfatörvény 119. paragrafus (1) bekezdése alapján – azt kell tudni, hogy áfalevonási jog akkor keletkezik, amikor a fizetendő áfát meg kell állapítani, vagyis fő szabály szerint a teljesítéskor.

Ha a teljesítéskor az adóalany szüneteltette a tevékenységét, akkor felmerülhet kérdésként az adólevonás joga. Szakértőnk véleménye szerint azonban nem tagadható meg az adó levonásának joga akkor, ha pusztán adminisztratív mulasztás (a szüneteltetés végének bejelentése) maradt el. A beszerzés gazdasági tevékenységi jellege vitathatatlan továbbértékesítési szándék esetén, így a levonási jogot nem érintheti az egyéni vállalkozó adminisztratív mulasztása, vagyis a beszerzés áfája levonható.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (1)
Ruszin Zsolt

A válasz túl óvatos. A levonási jog az adóalanyiság előtti időszakból eredő bizonylatokkal is megnyílhat (EUB C-110/98 és -147/98. - Gabalfrisa-ügy), így nem bír jelentőséggel, hogy az adózási regisztrációval éppen mi a helyzet, ha van "felismerhető" adóköteles cél. Ugyanez a helyzet a felfüggesztett, vagy törölt adószám esetén, attól függetlenül, hogy a szerencsétlen áfa törvényünk mit ír...

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink