hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfatervezés: ezeket érdemes mérlegelni év végén

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó

Közeledik az új év, ezzel együtt pedig a gazdasági életben is új fordulat kezdődik. Ahhoz, hogy bizonyos döntéseket már jövőre is alkalmazni lehessen, még az előző év decemberében el kell dönteni meghatározott dolgokat. Ilyen többek között, hogy valaki csoportos áfaalanyiságban akar-e részt venni, vagy hogy a társaságok meghatározott csoportja eddig csak kapcsolt vállalkozásként azonosította magát, de együttesen csoportot kívánnak létrehozni, vagy egyszerűen arról dönt az adózó, hogy eddig alanyi adómentes volt, és most áfaalany kíván lenni vagy fordítva.

A döntések mögött számos érv és ellenérv sorakozhat fel. Például a csoportos adóalanyiságba való belépés vagy csoportos adóalanyiság létrehozása során lényegesen egyszerűsödik a felek közötti ügyvitel, ellenben a felelősség ezzel fordítottan arányos. Minél többen vannak a csoportban, annál egyszerűbb az adminisztráció a felek között, míg annál könnyebb valamilyen adminisztrációs hibát véteni kifelé (már csak a felek számára tekintettel is), amelyért akár büntetéssel is lehet számolni.

Az alanyi adómentesség és normál áfakör vagy bármilyen egyéb áfakör (pénzforgalmi) választása esetén azt kell mérlegelni elsődlegesen, hogy kik a célpiac szereplői, és milyen beszerzések várhatók a jövőben. Egy elsődlegesen távolról is végezhető, számítógépes, kevés anyagot igénylő szolgáltatás esetén nem feltétlenül előny az áfakör választása, mivel a nem jelentős beszerzés miatt eleve nem jelentős a visszaigényelhető áfa összege sem, ellenben feleslegesen „drágítja” magát a vállalkozó az áfa összegével. Ez különösen igaz, ha a célpiac szereplői elsődlegesen magánszemélyek vagy alanyi adómentes adóalanyok.

Olvassa el az Adózóna áfával kapcsolatos egyéb írásait is! Nemzetközi ügyletek áfája című kiadványunkat itt rendelheti meg kiadói kedvezménnyel. A 2024-es adóváltozásokról szóló cikkeinket itt találja.

Mindegy, hogy milyen okból gondoljuk át, a választáshoz fontos egy az áfa logikájába illő pénzforgalmi terv készítése, elsődlegesen a likviditási gondok kiküszöbölése miatt.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja, mit tartalmaz a pénzforgalmi terv, valamint, hogy milyen technikákkal lehet javítani a likviditáson!
A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink