hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfát keresett, számlázási láncolatot talált a NAV

  • adozona.hu

„Tanulmány” 40 millióért, az annyi, mint 7,5 millió forint jogosulatlan áfavisszaigénylés, plusz adóbírság – derül ki többek között egy Kúria-ítéletből. Alapjában dönti meg ugyanis a számla hitelességét, ha nem deríthető fel, hogy a munkát valójában ki végezte.

A felperesnél az adóhatóság 2011. júliustól szeptemberig terjedő időszakra áfa adónemben pénzösszeg kiutalása előtti bevallások utólagos ellenőrzését végezte. Rögzítette, hogy a felperes egy jelentős piaci értékű cégcsoport kivásárlása előkészítéseként tanulmányt rendelt meg egy kft.-től, amelyért közel 40 millió forintot fizetett. A kft. a munka elkészítéséhez alvállalkozót vett igénybe. Az adóhatóság megállapítása szerint egy számlázási láncolat tárult fel, melynek egyik pontján sem volt valós gazdasági esemény. A láncolat célja a felperes adó-visszaigénylő pozícióba helyezése volt. Ennél fogva a felperes terhére mintegy 7,5 millió forint jogosulatlan visszaigénylésnek minősülő adókülönbözetet állapított meg, valamint adóbírságot is kiszabott.

A felperes arra hivatkozott, hogy a tanulmány elkészült, melyet valós gazdasági eseményhez használtak fel. Az elsőfokú bíróság a keresetet elutasította.

A felperes felülvizsgálati kérelmében továbbra is arra hivatkozott, hogy a számla szerinti gazdasági esemény a felek között ment végbe, és az alperes nem igazolta, hogy a felperes és a számlakibocsátó között bármilyen összejátszás lett volna adómegkerülés céljából.

A Kúria az ítéletet hatályában fenntartotta és rögzítette, hogy az adóhivatal eredményesen cáfolta meg a számlák hitelességét, és ezt jogszerűen fogadta el az elsőfokú bíróság is. Nem lehet teljes körű üzletviteli jelentést készíteni úgy, hogy a vizsgált cégekkel az átvilágító nem kerül kapcsolatba, illetve alapjában dönti meg a számla hitelességét, ha nem deríthető fel, hogy a számlában foglalt munkát valójában ki végezte. A felperes nem tudta igazolni, hogy a határozati megállapítások jogszabálysértőek voltak, továbbá a felperesnek az eset összes körülményei alapján az ügylet adókijátszó jellegével tisztában kellett lennie.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink