hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfás vagy nem áfás, ha az alanyi adómentes vállalkozás tárgyi eszközt értékesít?

  • adozona.hu
4

Katás, alanyi adómentes egyéni vállalkozó 2015-ben tárgyi eszközöket vásárolt. Jelenleg is katás és alanyi adómentes. A szóban forgó eszközöket értékesíteni szeretné. Áfásan vagy alanyi mentesként fogja értékesíteni? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakétő válaszolt.

Az alanyi áfamentes adóalany nem járhat el alanyi adómentes minőségben tárgyi eszközként használt termék értékesítésekor (áfatörvény 193. § (1) bekezdés a) pont).

Mindez azt jelenti, hogy a tárgyi eszközök értékesítésekor fel kell számítania a fizetendő áfát. Az értékesítéssel kapcsolatban havi áfabevallást is be kell adnia, az értékesítés hónapját követő hónap 20. napjáig.

Mivel katásként bevételi nyilvántartás vezetésére kötelezett, így joga van a fizetendő áfát az ellenérték megtérítésekor, de legkésőbb az értékesítést követő 45. napot követő napon megállapítani, és az ennek megfelelő havi időszakra bevallani. Ha tehát nem készpénzes értékesítés történik, akkor lehetősége van a fentiek szerint "elcsúsztatni" a fizetendő áfa bevallását és megfizetését.

A fizetendő áfa megállapítása mellett, az alanyi áfamentes adóalanynak megnyílik a levonási joga is, amennyiben a kérdéses tárgyi eszközöket a használatba vételüktől számított 60 hónapon belül (ingatlan esetén 240 hónapon belül) értékesíti. Ekkor ugyanis a beszerzéskor levonásba nem helyezett,ó előzetesen felszámított áfa arányos részét levonhatja. Az arányos rész az a rész, amel az említett 60 hónapos időszakból az értékesítés hónapjától számítva még hátravan.

Ha tehát például 2015. április hónap során vették használatba az eszközöket, és 2017. június hónapban értékesítik azokat, akkor még 34 hónap van hátra a 60 hónapos időszakból, az értékesítés hónapját is figyelembe véve. Vagyis a beszerzéskor levonásba nem helyezhető áfa 34/60-ad része utólag, most, az értékesítéskor levonásba helyezhető.

Ha esetleg a beszerzéskor nem merült fel előzetesen felszámított áfa a termékkel kapcsolatban, akkor természetesen utólagos áfalevonásról sem lehet szó. A fizetendő áfát ebben az esetben is fel kell számítani az értékesítéskor.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (4)
adózóna.hu

Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel: az Adózóna csapata

Istvánné49

2005-ben vásároltam a Kft részére áfásan egy szépségnszalont, az áfát vissza igényeltem. Áfás számlát bocsátottam ki a bérleti díjakról,közben a könyvelőm átjelentett áfa mentesre a bérleti díjak számlázásánál. Jelenleg alanyimentes vagyok.Ertekesítesre kerül az ingatlan, kell-e áfát felszámolnom, s ha kell mennyit.Dr Farkas Alexandra cikkét olvastam, ugy értelmeztem, hogy amennyiben 2008 előtti az ingatlan nem kell figyelni a 240 hónapot, csak 120-at.
Kérem sürgős válaszukat erre az e-mailre. Köszönettel: K.Istvánné

Szipszer Tamás

Tisztelt Hozzászóló! Az Áfa törvény 195§ (3) bekezdése az áfa levonási jogot az általános szabályok szerint engedi gyakorolni. Az Ön által említett eltérést csak az új közlekedési eszközök, két évnél nem idősebb ingatlanok és építési telek értékesítése estén ír elő a törvény. Vagyis az előbb említett esetekben a levonható áfa valóban nem lehet több mint a fizetendő áfaként megállapított adó. De a tárgyi eszközként használt termékek esetén ilyen megszorítás nincs, ott a levonás a fenti arányosítás figyelembe vételével gyakorolható.

papatimontankf

Kedves Szipszer Tamás!
Ami az áfa utólagos levonását illeti, olvasatomban nem erről szól az Áfa tv. 195.§-a. Az említett törvényhely a korábban az alanyi adómentesség okán levonásba nem helyezhető teljes (és nem csak a 135-136.§-ok alapján számított arányos rész)áfa levonási jogát nyitja meg, ami azonban nem haladhatja meg az értékesítéssel keletkező fizetendő áfa összegét, azaz e miatt nem keletkezhet visszaigényelhető áfa.
üdv.
papattila

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink