adozona.hu
Áfakulcs: még több élelmiszerre javasolnak 5 százalékot
//test-adozona.hu/afa/Afakulcs_meg_tobb_elelmiszerre_javasolnak_5_HG62GI
Áfakulcs: még több élelmiszerre javasolnak 5 százalékot
Az alapvető élelmiszerek áfakulcsának 5 százalékra csökkentéséről nyújtottak be törvényjavaslatot szocialista országgyűlési képviselők. Indokolásuk szerint ez javíthatna az alacsony jövedelműek életszínvonalán és hozzájárulhatna a gazdaság kifehérítéséhez.
„A Magyar Szocialista Párt 2010. óta immár tízedik alkalommal kezdeményezi az Országgyűlésnél az alapvető élelmiszerek áfa-kulcsának csökkentését” – emlékeztetnek törvényjavaslatuk indokolásában a képviselők. Hozzátéve: a javaslat aktualitását az is bizonyítja, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter bejelentése alapján 2017. január 1-jétől az alapvető élelmiszerek közül a tej, a tojás és a baromfi áfája is 5 százalékra csökkenne. A szocialisták véleménye szerint azonban mindez nem elégséges.
Az áfa mérséklése egyfelől az élelmiszerek árának csökkenését biztosítja a lakosság számára. Emellett nyilvánvalóan hozzájárul az áfa elkerülése miatt virágzó feketekereskedelem visszaszorításához, ezzel pedig az élelmiszerbiztonság növeléséhez is – fejtegetik indokolásukban a képviselők. Emlékeztetnek arra, hogy a szocialista kormányok a gazdasági válság idején csökkentették az alapvető élelmiszerek (például a tej és tejtermékek, ízesített tejek, sajtok, túrók; a gabona, liszt, keményítő vagy tej felhasználásával készült termékek) áfakulcsát 18 százalékra. A Fidesz ezzel szemben első intézkedéseinek egyikeként kettő százalékponttal, 27 százalékra növelte az általános forgalmi adót. A kormány ezzel a lépésével jelentős mértékben növelte a lakosság és a hazai élelmiszeripar terheit – írjál. Az elmúlt évek gazdaságpolitikájának következtében az alacsonyabb jövedelemmel rendelkező aktív dolgozók vagy nyugdíjasok, valamint a munkanélkülivé vált több millió ember számára a megélhetés biztosítása ma már a legnagyobb kihívásnak számít, hiszen a lakossági kiadások döntő többsége az alapvető szükségletek kielégítését szolgálja.
Az áfakulcs emeléséről általánosságban megállapítható, hogy két szereplőt érint: a többletteher viselőjét, a fogyasztót, illetve a költségvetést, ahol a többletbevétel realizálódik. Az áfa emelésének árnövelő hatása hatványozottan jelentkezik az alapvető fogyasztási cikkek esetében, hiszen azok iránt a kereslet árrugalmatlan. Ezeket a termékeket a fogyasztók kénytelenek megvásárolni, mert alapvető szükségleteiket elégítik ki. Ilyen esetben az eladók könnyebben áthántják az áfa emeléséből származó árnövekedést a fogyasztókra. Az egyre csökkenő reálértékű jövedelmek esetében ez napról napra egyre nagyobb problémát okoz a magyar családoknak – vélik az indítványozók.
Magyarországon uniós összehasonlításban is rekord mértékű az élelmiszerek áfa mértéke. Mind a kedvezményes, mind a normál kulcs hazánkban a legmagasabb. Mindemellett hazánkban a kedvezményes adókulcsú termékek köre nemcsak szűk, de ráadásul az adó mértéke is rendkívül magas, ami az EU-besorolás szerint tulajdonképpen normál kulcsnak felel meg.
Hazánkban a feketekereskedelem egyik fő oka éppen az Európában rekord mértékű áfa. A kormány áfaemelésének következtében az élelmiszeripari és mezőgazdasági ágazatban oly mértékben megnőtt a feketekereskedelem, amely óriási morális és anyagi károkat okoz a gazdaság becsületesen és tisztességesen működő szereplőinek és a költségvetésnek egyaránt. A kialakult gyakorlat rontja az átláthatóságot, ellehetetleníti a piacot, rontja a versenyképességünket és rombolja a társadalmi morált. Több nyilvános tanulmány is bemutatta már, hogy az élelmiszeripari és mezőgazdasági áfacsalások közel 130–140 milliárdos bevétel kiesést jelentenek a magyar költségvetésnek. Az elmúlt években kialakult helyzet kezelésének jó megoldása a termékek csak egy bizonyos körét érintő, ugyanakkor jelentős mértékű áfa csökkentése.
A javaslat szerinti alapvető szükségletű élelmiszerek: a tej; a fehér és félbarna kenyér, vizes zsömle és vizes kifli; az étkezési tojás; a csirkehús; a pulykahús; a ponty, valamint – a szalmonidák és az angolna kivételével – más édesvízi halak húsa; a Magyarországon is termő friss zöldség- és gyümölcsfélék (például burgonya, paradicsom, hagymafélék, sárga- és fehérrépa, zöldborsó, saláta, uborka, babfélék, káposzta, karalábé, tök, sütőtök, alma, körte, kajszibarack, cseresznye, őszibarack, szilva, földieper, málna, földi szeder, ribiszke stb.). A fenti termékek jelenlegi forgalmi adó kulcsának javasolt 5 százalékra történő mérséklésével lehetséges a tisztességes gazdálkodást, a valós piaci versenyt, a társadalmi morált romboló méreteket öltött áfacsalások visszaszorítása, valamint a lakossági terhek valós, fenntartható csökkentése. Alacsony áfa mellett – figyelembe véve a magas kockázatot és a viszonylag alacsony nyereséget – nem érdemes csalni. A csökkentésnek köszönhető gazdasági fehéredés az említett ágazatokban mindeközben jelentős bevételt jelentene a költségvetésnek. Ebből a bevételből az áfa-csökkentés egyszeri bevételkiesést okozó hatása jelentős mértékben tompítható, miközben az intézkedés valós segítséget jelentene a magyar lakosságnak.
Hozzászólások (0)