hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfakörös után alanyi adómentes: mi a teendő áthúzódó értékesítéskor?

  • adozona.hu

Egyéni vállalkozó kilépne az áfakörből. Faeladással foglalkozik, beszerzi a méterfát, és feldarabolja azt. December 31-ével kilépne az áfakörből. Be kell fizetnie az értékesítés után a forgalmi adót, ha már, mint alanyi mentes adja el a fát, amelynek a beszerzése után korábban visszaigényelte az áfát? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő (InterTax Pro Kft.) válaszolt.

Abból célszerű kiindulni, hogy az általános forgalmi adóról szóló (áfa) törvény 187. § (2) bekezdése értelmében az adóalany az alanyi adómentesség időszakában adómentes minőségében adófizetésre nem kötelezett, az előzetesen felszámított adó levonására nem jogosult, illetve kizárólag olyan számla kibocsátásáról gondoskodhat, amelyben áthárított adó, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékérték nem szerepel.

A továbbiakban elsőként az áfakörös időszakban beszerzett készlet kezelését tekintem át. Az áfatörvény 193. § (1) bekezdése rögzíti, hogy melyek azok az esetek, amikor az alanyi adómentes adóalany nem járhat el alanyi adómentes minőségében. E jogszabályhely b) pontja rögzíti, hogy ilyen eset a 11-12. § szerinti termékértékesítés.

A törvény 11. § (2) bekezdés c) pontja kimondja, hogy „szintén ellenérték fejében teljesített termékértékesítés a… tárgyi eszköznek nem minősülő termék felhasználása adólevonásra nem jogosító tevékenység folytatásához, feltéve, hogy a termék beszerzéséhez vagy b) pont szerinti felhasználásához kapcsolódóan az adóalanyt egészben vagy részben adólevonási jog illette meg.” Ez esetben „az adó alapja a termék vagy az ahhoz hasonló termék teljesítéskor megállapított beszerzési ára, ilyen ár hiányában pedig a teljesítéskor megállapított előállítási értéke” [68. §].

Mindezek alapján elmondható, hogy a jogszabály szerint nem adóztatási pont az, ha a korábban áfakörös adózó ezen időszak alatt beszerzett készletei áfáját levonta, ám a készletet már alanyi adómentes időszakában értékesíti, vagyis alanyi mentesként értékesítheti ezeket áfafizetési kötelezettség nélkül.

Amennyiben azonban nem értékesíti a terméket, hanem adólevonásra nem jogosító tevékenység folytatásához használja fel, a fentiekben bemutatottak miatt adókötelezettsége keletkezik az alanyi adómentes adóalanynak.

Az áfakörös időszakban beszerzett tárgyi eszközökre a következő szabályok az irányadók:

Az áfatörvény 135. § (2) bekezdése értelmében az adóalany köteles utólagos kiigazítást elvégezni az áfatörvény 135. § (1) bekezdése értelmében ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig (5 év), ingatlan esetén 240 hónapos, 20 éves figyelési időszakon belül, ha a levonható előzetesen felszámított adó összegét meghatározó tényezőkben változás következik be a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének időpontjához képest, és a számítás eredményeként adódó különbözet összege abszolút értékében kifejezve eléri vagy meghaladja a 10 ezer forintot.

Az 5, illetve 20 év során annak a naptári évnek az utolsó adó-megállapítási időszakában, amely naptári év teljes időtartamában a tárgyi eszköz az adóalany rendeltetésszerű használatában van, az adóalany köteles a tárgyi eszközre jutó előzetesen felszámított adó összegének ingó tárgyi eszköz esetén 1/5-öd, ingatlanok esetében 1/20-ad részére vonatkozóan utólagos kiigazítást elvégezni.

A 136. § (1) bekezdése értelmében, ha az adóalany a tárgyi eszközt a 135. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül értékesíti, a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét

a) véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná;
b) véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.

Vagyis az alanyi adómentes körbe átlépés olyan körülmény, amely miatt az áfa-körösként beszerzett tárgyi eszközök esetében szükséges a korábban levont áfa korrekciója: az alanyi mentesség időszakában évente ingó tárgyi eszköz esetén 1/5-ödnyi, ingatlanok esetében 1/20-adnyi áfát kell visszafizetni.

Amennyiben a vállalkozás eladja a tárgyi eszközt – a főszabály szerinti mentességet alapul véve –, a teljesítés hónapjára és az 5, illetve 20 évig még hátralévő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét vissza kell fizetni. Amennyiben az alanyi adómentesség időszakában egyéb áfakötelezettségük nem keletkezik, úgy az éves bevallásban tudják elvégezni a korrekciót.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink