hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfabevallás M lap: így kell helyesen kitölteni előleg- és végszámla esetében

  • adozona.hu
7

Előleg- és végszámla kiállítása esetén hogyan kell a számla adattartalmát helyesen szerepeltetni az áfabevallás M lapján? Olvasói kérdésre Bunna Erika adótanácsadó válaszolt.

A kérdés részletesen így hangzik: áfabevallás M lap kitöltésével kapcsolatos a kérdésem. A végszámla adattartamát miként kell szerepeltetni az áfabevallás M lapján?

Példa


A termék adóalapja bruttó 33 147 000 forint (alap: 26 100 000 forint + áfa 7 047 000 forint), a levont előleg 19 888 200 forint (adóalap: 15 660 000 forint + áfa: 4 228 200 forint). Végszámlán szereplő fizetendő összeg: 13 258 800 forint (adóalap: 10 440 000 forint + áfa 2 818 800 forint).

Véleményem szerint az M lapon két sorban kell szerepeltetni az adatokat, mégpedig 2665M-02 oldal:
♦ 1. sor: adóalap 26 100 ezer forint, áfa 7 047 ezer forint;
♦ 2. sor: adóalap 10 440 ezer forint, áfa 2 818 ezer forint.

Természetesen az előleg összegéről külön adatszolgáltatás történik abban a bevallási időszakban, ahol a gazdasági esemény megtörténik.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Mind az áfabevallás kitöltési útmutatója, mind a NAV honlapján megjelent tájékoztató alapján a végszámla esetén mind a számla teljes összegéről, mind a különbözet adatairól kötelesek az adóalanyok adatot szolgáltatni.

A tájékoztató szerint

A számla milyen adatait kell szerepeltetni az M lapon?

Ha az adóalany az áfabevallásban végszámla alapján érvényesít adólevonási jogot, akkor a 2020. július 1-jétől hatályos szabályok szerint az előző adatok feltüntetésén kívül, további adatokat is szerepeltetnie kell az adatszolgáltatásban. Végszámla alatt itt olyan, a teljesítésről kibocsátott számlát értünk, amelyben az annak ellenértékébe beszámító (az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény [áfatörvény] 59. §-a szerinti) előleg elszámolása is megtörténik. Végszámla esetén adatot kell szolgáltatni az előleg figyelembevételével adódó áfaalap, áfaösszeg különbözetről is.

Így abban az esetben például, ha az értékesített termék adóalapja 200 000 forint, adója 54 000 forint, és előlegként 127 000 forint megfizetése történt, akkor a végszámla alapján adatot kell szolgáltatni a 200 000 forint adóalapról, az 54 000 forint adóról és a 100 000 forint adóalap-különbözetről, valamint a 27 000 forint adókülönbözetről is.

Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel a "Pénzügyi és számviteli zárás" című kiadványunkat!
A könyvviteli zárlat minden évben – akár többször – ismétlődő feladat, mégis mindig kihívás elé állítja a szakembereket. Kiadványunk végigveszi a főbb könyvvizsgálói szempontokat és szabályokat, arra pedig külön is kitér, hogy pontosan miként is kell a könyvvizsgálati kötelezettséget megállapítani. Kidolgozott esettanulmányokkal, rengeteg számítási példával nyújt segítséget a könyvviteli zárlat feladatainak sikeres végrehajtásához.

Az áfabevallás kitöltési útmutatója szerint

Ha az adóalany termékbeszerzés vagy szolgáltatás igénybevételekor az áfatörvény 59. § szerint előleget fizetett, akkor az ügylet teljesítéséről kibocsátott, kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okiratról (a teljesített ügylet teljes adóalap- és adóösszegéről) és azzal egyidejűleg a fizetett előleg figyelembevételével adódó különbözetről (szintén adóalap- és adóösszegről) is adatot kell, hogy szolgáltasson.

Fentiek alapján az Ön által a kérdésben leírt megoldás maradéktalanul megfelelő, a bevallás kitöltése helyes lesz a két sorral.

 

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (7) , melyek közül a legfrissebbek:
Bunna Erika

Kedves Hozzászóló!

A NAV honlapján nemrégiben megjelent 2165-ös bevallás tervezete ugyanezen logika mentén vezeti le az előlegszámla és végszámla szerepeltetését az összesítő jelentésben, a duplikáció problémáját pedig egy új oszlop beillesztése (Előlegből adódó különbözet jelölése e) oszlop), illetve annak helyes kitöltése fogja kiküszöbölni.

Összesítő jelentés 2-3. oldala: Figyelem! Ha az adóalany termékbeszerzés vagy szolgáltatás igénybevétele kapcsán az Áfa tv. 59.§ szerint előleget fizetett, az ügylet teljesítéséről kibocsátott, kiállított számla, számlával egy tekintet alá eső okiratról és egyidejűleg a fizetett előleg figyelembevételével adódó különbözetről is adatot kell, hogy szolgáltasson. Az előlegből adódó különbözet jelölése elnevezésű (e) oszlopba kizárólag akkor kell jelölést tenni, ha az adóalany a számla befogadójaként az ügylet teljesítéséről kibocsátott, kiállított számláról (vagyis az adóalany által befogadott, úgynevezett végszámláról) szolgáltat adatot. Ilyen esetben az úgynevezett végszámla adatairól két sorban kell nyilatkozni, és mindkét sorban ki kell tölteni az e) oszlopot. Az egyik sorban a teljesített ügylet teljes adóalap- és adóösszegét kell feltüntetni, melyhez kacsolódóan az e) oszlopban a „V- végszámla” jelölést kell szerepeltetni. Ezzel egyidejűleg a következő sorban ismét szerepeltetni kell a végszámla adatait, de az adóalap és adó mezőben már csak a fizetett előleg figyelembevételével adódó különbözetről kell adatot szolgáltatni, melyhez kapcsolódóan az e) oszlopban a „KÜL- végszámla előleggel csökkentett értéke” jelölést kell kiválasztani.

Üdvözlettel:
Bunna Erika

drszentmihalyi

És még sorolhatnám az egyéb hivatkozási helyeket: "Fontos, hogy az adatszolgáltatással párhuzamosan, az előleg-végszámla viszonylatában, a végszámla tekintetében kizárólag a különbözetet kell az összesítő jelentésben feltüntetni."

drszentmihalyi

Szintén egy másik portál híre: "Előlegfizetés esetén a befogadói oldalon is rögzítette a jogalkotó, hogy a végszámla tekintetében az előleg figyelembevételével adódó különbözetet kell feltüntetni az M-lapon."

drszentmihalyi

Idézet egy másik szakmai portálról: "a jogalkotó 2020. július 1-jétől a korábbi jogértelmezési bizonytalanságokat kiküszöbölve egyértelművé tette, hogy előlegfizetés esetén a végszámla tekintetében az előleg figyelembevételével adódó különbözetről kell adatot szolgáltatni – mind kibocsátói, mind befogadói oldalon. "

drszentmihalyi

Az M-es lapon nem lehet jelölni előleget, így az azt feldolgozó rendszernek fogalma sem lesz, hogy mi volt az előleg, mi volt a beszámítás értéke, mi volt a végszámla. Csak számlaszámot és összeget érzékel és azokat összeadja majd és egy teljesen fals adat fog kijönni a NAV-nál...

A helyes összeg akkor jön ki, ha valaki az előleg számláról adatotszolgáltat az M-es lapon, és a végszámla értékéről is:
1/2020: 15660e, 4228e ÁFA
2/2020: 10440e, 2818e ÁFA
Mivel a termék ára valóban ennek a kettőnek az összege volt: 26100e

drszentmihalyi

Az M-es lapon egyébként egy bizonylatszám csak egyszer szerepelhet! Tehát egy számlát eleve nem is lehet több sorban feltüntetni, több sorra szétbontatni!

drszentmihalyi

Ez így eléggé butaságnak tűnik. Kérem mindketten (olvasó, szerkesztő) gondolják át ismét.
Kiállítottak egy előleg számlát, amit szintén szerepeltettek az M-es lapon
1. sor: Előleg 15660e + 4228e ÁFA br.19888e

Majd kiállítottak egy végszámlát:
1. sor: beszámított előleg: -15660e -4228e ÁFA, br. -19888e
2. sor: termék 26100e 7047e ÁFA, br. 33147e.
A végszámla összesen értéke tehát: 10440e 2819e ÁFA, br. 13259e

Ha az M-sor úgy töltik ki, ahogy az olvasó és a válaszadó is írta, akkor a NAV-nak 3 összeg fog bekerülni:
(csak a nettókat írom):
1. 15 660e (előleg)
2. 26 100e
3. 10 440e
Összesen: 52 200e, ami így egy zöldség, mert pont kétszer több összegben, mint a valósan értékesített termék.
A számításuk tehát hibás és félreértelmezték mindketten a NAV útmutatását!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink