hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Áfa és jövedelem volt egyéni vállalkozó tárgyi eszközének értékesítésekor

  • adozona.hu

„Egyéni vállalkozó megszünteti tevékenységét 2020 augusztusában. 2016. januárban teherautót vásárolt, melynek még nem járt le a 60 hónap áfafigyelési ideje. A teherautót a megszűnésig nem értékesítette, azt magánszemélyként használja tovább. Két kérdésem van: 1. Piaci áron (eurotax?) kell az áfafizetést megállapítani a teherautó után? 2. Ha később magánszemélyként értékesíti a teherautót, az minősülhet-e ingóértékesítésnek? Ha igen, hogyan számolok belőle jövedelmet?” Olvasónk kérdéseire Nagy Norbert adószakértő válaszolt.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Az áfatörvény 135. § (1) bekezdése szerint abban az esetben, ha az adóalany terméket tárgyi eszközként használ vállalkozásán belül, a tárgyi eszköz rendeltetésszerű használatbavételének hónapjától kezdődően, ingó tárgyi eszköz esetében 60 hónapig terjedő tartamban az adóalany adólevonási jogát – az adólevonási jog gyakorlása egyéb feltételeinek sérelme nélkül – az e § és a 136. § rendelkezéseinek figyelembevételével gyakorolhatja.

Az áfatörvény 136. § (1) bekezdése értelmében, ha az adóalany a tárgyi eszközt a 135. § (1) bekezdésében meghatározott időtartamon belül értékesíti, a teljesítés hónapjára és a hátralevő hónapokra együttesen időarányosan jutó előzetesen felszámított adó összegét

a) véglegesen levonhatja, ha a tárgyi eszköz vagy a 135. § szerinti vagyoni értékű jog értékesítése adólevonásra egyébként jogosítaná;
b) véglegesen nem vonhatja le, ha a tárgyi eszköz vagy a 135. § szerinti vagyoni értékű jog értékesítése adólevonásra egyébként nem jogosítaná.

Megjelent legújabb kiadványunk!
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel az "Újrakezdés a válság után" című kiadványt!
Kiadványunkban arra vállalkoztunk, hogy a koronavírus okozta krízisben meggyengült vállalkozások fogódzót kapjanak, és a lehető leggyorsabban megtalálják a kiutat.

Az egyéni vállalkozónak a megszűnésre tekintettel a piaci érték után áfafizetési kötelezettsége keletkezik, mivel a tárgyi eszköz beszerzéséhez korábban adólevonási jog kapcsolódott.

Ha a tárgyi eszköz eladására az egyéni vállalkozói tevékenység megszüntetését követően kerül sor, úgy az eladásból származó jövedelem megállapításakor az ingó értékesítésére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni azzal, hogy a bevételből ilyen esetben is levonható a beszerzési ár költségek között még el nem számolt része.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink