adozona.hu
Három tévhit a számlakibocsátás időpontjáról
//test-adozona.hu/afa/A_szamlakibocsatas_idopontja_harom_fontos_c_I375B9
Három tévhit a számlakibocsátás időpontjáról
A számlakibocsátási kötelezettség időpontját illetően a közfelfogásban helytelenül elterjedt három prekoncepciót cáfolunk. A számlakibocsátási kötelezettség időpontja mellett az ügylet teljesítési időpontjával való összefüggésekre koncentrálunk.
Az Iránylev viszonylag tág mozgásteret biztosít a tagállamok részére a számlakibocsátási kötelezettség időpontjára vonatkozóan. A 222. cikk szerint a közösségi adómentes termékértékesítés vagy az olyan szolgáltatásnyújtás esetén, amelynél az áfát a szolgáltatás igénybevevőjének kell megfizetnie, a számlát legkésőbb az adóztatandó tényállás bekövetkeztének hónapját követő hónap tizenötödik napján kell kibocsátani. „Egyéb termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások esetében a tagállamok számlakibocsátási határidőket írhatnak elő az adóalanyok számára.”
A magyar szabályozás szerint (áfatörvény 163. §)
„(1) Az adóalany a számla kibocsátásáról legkésőbb
a) a teljesítésig,
b) előleg fizetése esetében a fizetendő adó megállapításáig,
de legfeljebb az attól számított ésszerű időn belül köteles gondoskodni.
(2) Az (1) bekezdésben említett ésszerű idő
a) a 89. § szerinti termékértékesítés [közösségi adómentes értékesítések] vagy olyan szolgáltatásnyújtás esetén, amely után az adót a Héa-irányelv 196. cikkének tartalmában megfelelő tagállami szabályozás alapján a szolgáltatást igénybevevő fizeti [az általános szabályok szerint teljesített fordított adózás alá eső ügyletek], a teljesítés hónapját követő hónap 15. napján belüli,
b) az a) pont alá nem tartozó, valamint a kezelőszemélyzet nélküli automata berendezés útján teljesített termékértékesítéstől, szolgáltatásnyújtástól eltérő olyan esetekben, ahol az ellenértéket - ideértve az előleget is - készpénzzel vagy készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel térítik meg, haladéktalan,
c) egyéb, a b) pont alá nem tartozó olyan esetben, amelyben a számla áthárított adót tartalmaz, vagy annak áthárított adót kellene tartalmaznia, 15 napon belüli
számlakibocsátási kötelezettséget jelent.”
Jelen cikkben három, a számlakibocsátási kötelezettség időpontját illetően a közfelfogásban helytelenül elterjedt prekoncepciót próbálunk megcáfolni, ezek:
(1) a kibocsátás napja nem lehet korábbi, mint a teljesítés napja
(2) a teljesítés napja nem lehet korábbi, mint a kibocsátás napjától visszafelé számított 15. nap
(3) a kibocsátás napja nem lehet későbbi, mint a fizetési esedékesség.
OLVASSA TOVÁBB CIKKÜNKET, hogy megismerje cáfolataink bizonyítékait!
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
A számla kötelező adattartalmáról itt, a számla-kibocsátási kötelezettségről és annak átvállalásáról itt, a gyűjtószámláról pedig itt olvashat!
Hozzászólások (0)