adozona.hu
A fordított adózás Magyarországon
//test-adozona.hu/afa/A_forditott_adozas_Magyarorszagon_KX0MVD
A fordított adózás Magyarországon
Az általános forgalmi adó rendszerében főszabály szerint az eladó bocsátja ki a számlát a vevő felé, mely tartalmazza az áfát, a vevő pedig a bizonylaton szereplő bruttó összeget köteles kifizetni ellenértékként. Fordított adózás esetén a folyamat épp ellenkezően zajlik, vagyis a fizetendő adót a vevőnek kell megállapítania, az eladó pedig a számlában nem számíthat fel áfát.
A fordított adózás 2006. július 1-jétől létezik Magyarországon, először a hulladékkereskedelemben került bevezetésre. A jogalkotó célja az volt, hogy az adócsalásokkal súlyos mértékben érintett területen csökkentse a jogosulatlan áfa-visszaigénylések kockázatát, de emellett az eladó sem kerül abba a nehéz helyzetbe, hogy bár a vevője még nem fizette ki az ellenértéket, neki viszont már be kell fizetni az áfát, ami likviditási problémákat is generálhat.
A bevezetése óta eltelt tizenöt évben jelentősen bővült a fordított adózással érintett termékértékesítések és szolgáltatásnyújtások köre, többek között az építőiparban és a mezőgazdaság területén, de 2017 óta a felszámolás alatt álló társaságok 100 ezer forintnak megfelelő pénzösszeget meghaladó értékesítéseire és szolgáltatásaira is kiterjed a mechanizmus. Utóbbi kifejezett előnyei, hogy az eleve nehéz helyzetben lévő társaságokat nem terheli még áfafizetési kötelezettség is, és az állami költségvetést sem éri az adó megfizetésének elmaradásából fakadó bevételkiesés.
A fordított adózás alkalmazásának feltétele, hogy az érintett felek mindegyike belföldön nyilvántartásba vett vállalkozásnak minősüljön és egyiküknek se legyen olyan jogállása, amely alapján tőle adó fizetése nem követelhető. A fizetendő adó megállapításának is speciális szabályai vannak, itt főszabályként három időpont (a számla kézhezvétele, az ellenérték megtérítése, a teljesítést követő hó 15. napja) közül a legkorábbit kell figyelembe venni. A számlán mindig fel kell tüntetni a vevő adószámát és a „fordított adózás” kifejezést, illetve figyelemmel kell lenni arra, hogy a bizonylaton áfa ne szerepeljen. Az online számla adatszolgáltatásban 2020. július 1-jétől a fordított adózással kiállított számlákat is szerepeltetni kell, így érdemes ezt automatikusan teljesítő számlázóprogramot használni.
Mivel a fordított adózás az áfa általános logikájával éppen ellentétesen működik, így csak különösen indokolt esetben alkalmazható. Hazánk az Európai Unió tagjaként kérelmet nyújt be a közösséghez a fordított adózás alkalmazására egy-egy gazdasági területen, az engedélyek pedig meghatározott időre szólnak azzal a kikötéssel, hogy ezalatt intézkedéseket kell foganatosítani az általános áfaszabályok visszaállíthatósága érdekében. Az engedély indokolt esetben meghosszabbítható, ahogyan az nem régiben meg is történt a felszámolás vagy más fizetésképtelenségi eljárás hatálya alatt álló vállalkozások esetében 2024. december 31-éig.
A teljesség igénye nélkül a korábban említettek mellett jelenleg fordított adózás hatálya alá tartozik hazánkban az áfatörvény mellékletében felsorolt vas- és acélipari, illetve mezőgazdasági termékek értékesítése, az üvegházhatású gáz kibocsátására jogosító kibocsátási egység átruházása, az építési-szerelési munkák elvégzését követően történő ingatlanátadás, -értékesítés továbbá az ingatlan létrehozatalát, bővítését, átalakítását és egyéb megváltoztatását célzó szolgáltatásnak minősülő építési-szerelési, egyéb szerelési szolgáltatás elvégzése, amennyiben az hatósági engedélyhez, tudomásulvételhez vagy egyszerű bejelentéshez kötött.
Hozzászólások (0)