adozona.hu
Kapcsolt vállalkozástól készpénzben kapott kölcsön adózási szempontjai
//test-adozona.hu/adozas_rendje/kapcsolt_vallalkozas_keszpenz_kolcson_kamat_NRB7XZ
Kapcsolt vállalkozástól készpénzben kapott kölcsön adózási szempontjai
Milyen adózási szempontokat szükséges figyelembe venni készpénzben adott, illetve kapott kölcsön esetében? Olvasói kérdésre dr. Juhász Péter a HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt. jogász-adószakértője válaszolt.
A kérdés részletesen így szólt: Kapcsolt vállalkozás 2 millió forint körüli pénzkölcsönt nyújtana cégünknek, melyet pénzintézetnél fennálló hitel törlesztésére használnánk fel. Bankszámlazárolás miatt minden pénzmozgás készpénzben történne. Az alábbi kérdésekben kérném segítségét: Bármelyik készpénzes tranzakció esetében, ami itt történne, figyelembe kell-e venni a készpénzfizetés korlátozás szabályait? Az adott-kapott kölcsönt be kell-e jelenteni az adóhatóság felé? Van-e valami vonzata annak (mondjuk társasági adó szempontjából, vagy bármi egyéb), hogy a kölcsön nyújtása kamatmentesen történik? Amennyiben úgy állapodnak meg, hogy kamatot is szükséges fizetni, az minimum mennyi kell legyen?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Elöljáróban szeretném felhívni szíves figyelmét arra, hogy egzakt választ csak a tényállás teljeskörű ismeretében áll módunkban adni.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 114. § (1) bekezdése szerint a belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek – ideértve az egyéni vállalkozót is – (a továbbiakban együtt: pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó) legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie. Pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó rendszeres gazdasági tevékenysége körében kizárólag pénzforgalmi számlát nyithat. Az első pénzforgalmi számlát a pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó adószámának közlésétől számított tizenöt napon belül kell megnyitni. Az adózó bevallásában, valamint kiutalási kérelmében feltünteti azon pénzforgalmi számla számát, amelyre a költségvetési támogatás kiutalását kéri.
Ugyanezen paragrafus (3) bekezdése szerint a pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó adóköteles tevékenysége keretében más, pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózónak a vele vagy más jogalannyal kötött szerződés alapján, az abban meghatározott szolgáltatás vagy termékértékesítés – általános forgalmi adó felszámítása esetén az általános forgalmi adóval növelt – ellenértékeként, szerződésenként egy naptári hónapban legfeljebb másfél millió forint összegben teljesíthet készpénzfizetést.
Az Art. 40. §-a értelmében a készpénzfizetés napjától számított tizenöt napon belül az állami adó- és vámhatósághoz a vevőnek, a szolgáltatás igénybevevőjének – a vállalkozási tevékenységet nem folytató természetes személyek kivételével – be kell jelentenie a kapcsolt vállalkozások között létrejött, egymillió forintot meghaladó értékben teljesített szolgáltatások készpénzben teljesített kifizetéseit.
A fentiekben jelzett korlátozások tehát nem vonatkoznak a kölcsön nyújtására (mivel az nem szolgáltatás, termékértékesítés ellenértéke).
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) 18. §-a szerint a kapcsolt vállalkozásoknak az adóalapjukat úgy kell meghatározni, mintha az egymás közötti ügyletük piaci értéken történt volna, ez a szabály vonatkozik a kölcsönre – annak kamatára – is (a piaci kamatot az eset összes körülménye alapján a Tao tv. 18- §-ában hivatkozott módszerek valamelyikével kell megállapítani, nincs diktált törvényi minimuma).
Hozzászólások (0)