adozona.hu
Így használja könyvelőként szabályosan a cégkaput
//test-adozona.hu/adozas_rendje/cegkapu_ugyfelkapu_EGYKE_nyomtatvany_1FIFS4
Így használja könyvelőként szabályosan a cégkaput
Könyvelőként miként lehet helyesen használni a cégkapu felületét az ügyfél belépésével, meghatalmazásával? Egyéni könyvelőként, iroda könyvelőjeként, vagy egy bérszámfejtő osztályon belül alkalmazottként hogyan kell szabályosan eljárni? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
A kérdés részletesen így hangzik: segítséget szeretnék kérni ügyfélkapu, cégkapu ügyben! Melyik verzió alkalmazása a helyes bevallások beküldésekor? Az alábbi esetekben szeretném megkérdezni a helyes eljárást.
1. Külön könyvelő (iroda) – könyvel egy céget:
a) a könyvelő a cég ügyvezetőjének a kódját használva küldi a bevallásokat,
b) a könyvelő a saját kódját használva küldi a bevallásokat.
2. Külön könyvelőiroda – irodán belül több könyvelő, bérszámfejtő:
a) a könyvelőiroda a könyvelőcég ügyvezetőjének kódját használva küldi a bevallásokat,
b) a könyvelőirodán belül a könyvelők külön-külön hozzárendelik magukat a cégekhez, amit a könyvelési iroda könyvel.
3. Könyvelő és bérszámfejtő osztály cégen belül:
a) cég ügyvezetőjének kódját használva küldi a bevallásokat,
b) külön-külön hozzárendelik magukat a céghez.
Kérem írja meg, hogy a) vagy b) verzió a helyes, amennyiben az a) vagy b) megoldás sem jó, kérem írja le a helyes eljárást törvényi megjelöléssel!
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA
Valóban sokszor előfordul, hogy a könyvelő úgy könyveli a céget, hogy a cég képviselője megadja a cégkapu azonosítóját, így a könyvelő EGYKE meghatalmazás kitöltése nélkül tud bevallásokat benyújtani.
A helyes megoldás az, ha a cég és a könyvelő kitöltik az úgynevezett EGYKE adatlapot, és a könyvelő vagy könyvelőiroda bejelenti az állandó meghatalmazását a NAV-hoz és így a könyvelőiroda cégkapuján hozzá tud férni a cég cégkapujához.
Amennyiben könyvelőiroda a meghatalmazott, mindig hozzá kell adni a konkrét könyvelőt is mint természetes személyt. Tehát a fenti kérdésnél helyes, hogy a meghatalmazott a könyvelő vagy lehet maga a könyvelőiroda is meghatalmazott mint jogi személy (itt hozzá kell rendelni egy természetes személyt is) Tehát az is helyes, ha a könyvelőiroda ügyvezető kódja alatt mennek be a bevallások és az is, ha külön-külön hozzárendelik a könyvelőket. Ez álláspontom szerint cégen belüli szerződés/megállapodás kérdése.
Az adózás rendje témakörben az Adózóna oldalán további írásokat itt olvashat. |
Az EGYKE nyomtatvány kitöltése azért is fontos, mert nem minden ügyre kell, hogy vonatkozzon, például ki lehet tölteni, hogy adóellenőrzéseknél nem kell, hogy a könyvelő vegye át az iratokat. Ha nincs EGYKE nyomtatvány és a könyvelő a cég cégkapuján folyton belépeget, akkor fel szokott merülni a kérdés, hogy a többi odaérkező iratot miért vette/miért nem vette át.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (Art.) 1. számú melléklet 24. pontja: 24. Az elektronikus kapcsolattartásra köteles adózó – az Air. 36. § (4) bekezdés d) pontja szerinti adózók kivételével – az adószám megszerzését követően nyolc napon belül köteles elektronikus azonosítási szolgáltatás létesítését kezdeményezni, és erről a létesítést követő nyolc napon belül bejelentést tesz az állami adó- és vámhatósághoz. Amennyiben az adózó az adószám megszerzését megelőzően már létesített elektronikus azonosítási szolgáltatást, úgy a nyolcnapos bejelentési határidőt az adószám megszerzésétől kell számítani.
Ha az adózó állandó meghatalmazással vagy megbízással rendelkező képviselője útján elektronikus úton teljesíti adóbevallási és adatszolgáltatási kötelezettségét, az állandó meghatalmazott vagy megbízott a megbízást követő nyolc napon belül köteles az adóhatósághoz bejelenteni a képviselt adózó nevét, elnevezését és adóazonosító számát.
Hozzászólások (0)