hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szochokedvezmény igénybevétele önellenőrzés keretében

  • Kis Gábor okleveles könyvvizsgáló és adószakértő, Finacont Kft.

Gyakran okoznak fejtörést a jogalkalmazóknak az adózás rendjéről szóló törvénynek (Art.) az önellenőrzési lehetőség korlátozására vonatkozó rendelkezései. Cikkünkben a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmények önellenőrzéssel történő igénybevételének szabályait részletezzük.

A 2017. évi CL. törvény (Art.) 54. paragrafusának (3) bekezdése szerint nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőséggel jogszerűen élt, és ezt az önellenőrzéssel változtatná meg. A (4) bekezdés szerint az adózó az adómentességet, az adókedvezményt utólag önellenőrzéssel érvényesítheti, illetve veheti igénybe.

A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény (szochotörvény) is rendelkezik a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető adókedvezmények igénybevételének lehetőségeiről. A 17. paragrafus (1) bekezdése szerint a kifizető az ugyanazzal a természetes személlyel fennálló munkaviszonyára, közfoglalkoztatási jogviszonyára tekintettel csak egy adókedvezmény igénybevételére jogosult. A több adókedvezmény egyidejű igénybevételét lehetővé tévő külön rendelkezés hiányában az adókedvezmények közötti választás joga a kifizetőt illeti meg.    

A fenti jogszabályhelyek alapján az adózó utólag is igénybe vehet önellenőrzéssel adókedvezményeket, ugyanakkor korábbi – jogszerűen meghozott – választásra vonatkozó döntését nem változtathatja meg. Azonban nem feltétlenül látszik elsőre, hogy hol húzódik a határ az adókedvezmény utólagos, önellenőrzéssel történő igénybevétele, illetve egy korábbi választási döntés utólagos megváltoztatása között. A fenti jogszabályhely adókedvezmény utólagos érvényesítésére lehetőséget biztosít, de nincs közvetlen jogszabályi hivatkozás arra vonatkozóan, hogy van-e lehetőség korábban, jogszerűen igénybe vett adókedvezmény utólagos, önellenőrzéssel történő módosítására.

Emellett elképzelhető lehet az üzleti életben olyan helyzet, amikor az adózó ugyanazon adónem és üzleti év vonatkozásában nemcsak arról dönthet, hogy igénybe vesz-e egy kedvezményt vagy sem, hanem többféle adókedvezmény igénybevétele közül választhat, de a választást követően új információkhoz jut (például munkavállalóktól késve kapott nyilatkozatok, igazolások formájában), melyek birtokában az adókedvezmények igénybevételére vonatkozó választását, döntését utólag módosítani szeretné. 

Kérdés lehet tehát, hogy ha az adózó jogszerűen vesz igénybe adókedvezményt, akkor ezt a döntését a későbbiekben önellenőrzéssel módosíthatja-e?

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megtudhatja a választ!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink