adozona.hu
Megfizethetik-e a cégek a szállítói számla ellenértékét Wise számlára?
//test-adozona.hu/adozas_rendje/Szeiler_and_Partners_Wise_bankszamla_gazdas_6OP6V7
Megfizethetik-e a cégek a szállítói számla ellenértékét Wise számlára?
Több cégnél is felmerült, hogy partnere Wise számlára kérné a számlái kiegyenlítését. A T201 bejelentő és változásbejelentő lapon be lehet jelenteni a külföldi bankszámlákat, és mivel a Wise szerepel az MNB intézménykeresőjében, ezért az azonosítóját megjelölve be lehet jelenteni a NAV-nál mint a cég külföldi bankszámlája. Ennek ellenére a NAV szerint nem lehet Wise bankszámlára utalni a szállítónak, még akkor sem, ha a törzslapján szerepel is a külföldi bankszámlája. A Dr. Szeiler and Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda állásfoglalást kért a Nemzeti Adó- és Vámhatóságtól ebben a kérdésben.
A Dr. Szeiler and Partners Könyvelő és Adótanácsadó Iroda az alábbi kérdéseket tette fel a NAV-nak:
„1. Ügyfelünk megfizetheti szállítójának a számla ellenértékét a Wise számlára?
2. Amennyiben az 1. kérdésre igenlő a válasz, úgy ez esetben van ügyfelünknek bármilyen ellenőrzési vagy bejelentési kötelezettsége?
3. Amennyiben az 1. kérdésre igenlő a válasz, úgy van ügyfelünknek bármilyen teendője a kifizetéssel összefüggésben?
4. Az 1–3. kérdésekre adott választ befolyásolná-e az a körülmény, ha a vevő (a fizetést indító) pénzforgalmi áfás lenne?”
A NAV-tól az iroda az alábbi válaszokat kapta:
„Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.
Az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény (a továbbiakban: Art.) 114. § (1) bekezdés szerint a belföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek - ideértve az egyéni vállalkozót is – (a továbbiakban együtt: pénzforgalmi számla nyitására kötelezett adózó) legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie.
A pénzforgalmi számlanyitásra kötelezett adózó – törvény vagy kormányrendelet eltérő rendelkezése hiányában – a készpénzben teljesíthető fizetések céljára szolgáló pénzeszközök kivételével köteles pénzeszközeit pénzforgalmi számlán tartani, pénzforgalmát pénzforgalmi számlán lebonyolítani, és ennek érdekében pénzforgalmi számlaszerződést kötni [Art. 114. § (2) bekezdés].
A pénzforgalom lebonyolításáról szóló 35/2017. MNB rendelet 2. § (1) bekezdés 2. pontja értelmében belföldi fizetési forgalom: azon fizetési műveletek összessége, amelynek keretében mind a fizető fél pénzforgalmi szolgáltatója, mind a kedvezményezett pénzforgalmi szolgáltatója Magyarország határain belül nyújtja pénzforgalmi szolgáltatását.
A https://intezmenykereso.mnb.hu adatai alapján a Wise (teljes nevén: Wise Europe SA) határon átnyúló pénzforgalmi intézményként működik, így az MNB rendelet hivatkozott szabálya szerinti belföldi fizetési forgalomra vonatkozó előírásnak nem felel meg az általa nyújtott szolgáltatás.
Összefoglalva, a Wise szolgáltatónál nyitott számla nem felel meg az Art. 114. §-ában leírtaknak, azaz nem minősül belföldi pénzforgalmi számlának.
A fenti szabályok alkalmazását az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény XIII/A fejezete szerinti pénzforgalmi áfa választása az adott esetben nem befolyásolja.
Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.”
Hozzászólások (3)
Pontosítok: A Lisszaboni szerződés által tovább pontosított uniós jog szerint tilos a fizetési műveleteket direkt, vagy rejtett módon szankciónálni (65. cikk (3)).
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HU/TXT/?uri=uriserv:OJ.C_.2012.326.01.0001.01.HUN#d1e2588-47-1
A belföldi bankszámla valóban nem hiányozhat a WISE számla mellől, de a NAV a gyakorlatban egyáltalán nem büntetheti az azon keresztüli forgalmazást, mert az az Uniós versenyjoggal ütközne.
Ezért aztán csalárd jogalkotási manőver által előírták, hogy legyen legalább 1 belföldi bankszámla, ami erősen vitatható kötelem, főleg, ha a magyarországi bank nem "óhajt" számlát nyitni külföldi tulajdonos, vagy székhelyszolgáltatás igénybevétele miatt.
Ha a belföldi bankszámla mellett van egy WISE számla is és a forgalmazás azon történik, akkor a NAV számára nem áll a törvényben rendelkezésre olyan szakasz, ami alapján bírságolhatna, vagy felszólítás után törölhetné az adószámot.
Így a fenti "nem felel meg" vélemény is csak egy üres hivatali fenyegetés.
Eközben a WISE betölti a piaci rést, ami a költségmentes, fiókbamászálást nélkülöző, XXI. századi elektronikus bankolást kínál. A NAV felé bejelentett WISE számlát egyébként az Über Pocsék Oldal időbélyegzővel ellátott törzsadataival is lehet igazolni a kedves üzleti partner felé.
Mindazonáltal igencsak csodálkozom azon, hogy egy adójogász arra hajt, hogy a WISE bankszámlával rendelkező magyar cégekre a NAV segítségével ráolvashassa, hogy jogszabálysértést követnek el.
Mielőtt még mindenki rohanna a könyvelőjéhez, itt van két állásfoglalás: az egyik az MNB-től, a másik a NAV-tól, amelyek az említett kérdésben homlokegyenesen ellentétes álláspontot képviselnek. Sőt, jelenleg a NAV a Wise számláit mint belföldi
bankszámlákat jegyzi be.
MNB: https://drive.google.com/file/d/1J0kfmtXrE9kebkt_z3AHOdL24RM6iyfG/view?usp=sharing
NAV: https://drive.google.com/file/d/1n1XQ49om8e1g0JDPME7puKkOAIPSNc3q/view?usp=sharing
Bizonyitek: https://imgur.com/a/yPL73oG