hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A pénzforgalmi korlátozásról – példákkal

  • Gyüre Ferenc adótanácsadó
6

Az adóhatóság, annak érdekében, hogy visszaszorítsa a fekete-, illetve szürke kereskedelmet, korlátozásokat vetett ki már régebben a készpénzzel lebonyolítható ügyletek mértékére. Az adótörvényekben meghatározásra került, hogy kik azok az adóalanyok, akik kötelesek pénzforgalmi számla nyitására, azaz kiknek kell rendelkezni bankszámlával.

A szabály közvetett lényege a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának megelőzése. Ezzel, és az egyéb, speciálisan erre a célra alkalmazandó átvilágítással, adatszolgáltatással nem csak a hazai adóhatóság, hanem a globális rendszer célja is az ügyletek tisztasága, átláthatósága, a nemzetgazdasági károk elkerülése.

Azon személyek/gazdálkodók számára, akik rendelkeznek bankszámlával, az adótörvények meghatároznak egy maximum készpénzforgalmat, ezzel is rákényszerítve az adózókat a banki megoldások használatára. Azok számára viszont, akik nem rendelkeznek bankszámlával, vagy a gazdasági tevékenységükhöz nem kötelező a bankszámla, továbbra is a korlátozásmentes készpénzforgalom engedélyezett.

A bankszámlanyitásra kötelezettek körét az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvény 114. § (1) bekezdése határozza meg. Eszerint a beföldi jogi személynek és az általános forgalmi adó fizetésére kötelezett természetes személynek legalább egy belföldi pénzforgalmi számlával kell rendelkeznie. Ezt kötelező a rendszeres gazdasági tevékenység végzésére használni, bejelenteni az adóhatósághoz és az adóhatósággal kapcsolatos elszámolásokhoz is használni kell.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket a többi tudnivalóért!

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (6) , melyek közül a legfrissebbek:
Gyüre Ferenc

Természetesen a cikk a példákat úgy hozza fel, hogy az a lehető legszigorúbb esetet vázolja, azaz ugyan az a partner ugyan azzal a szerződéssel teljesít.

Gege84

Értelmezésem szerint az Art. szerint a 1.5 M Ft-os korlát szerződésenként értelmezhető amit egy hónapon belüli teljesítéshez kapcsolódik.

A második példában nem derült, ki hogy a 4 kifizetés 1 szerződéshez kapcsolódik vagy 4 külön szerződésből ered, ami nem elhanyagolható körülmény.

Kérem a cikk tisztázását.

Köszönettel,
Gergely

Értelmezésem szerint az Art. szerint a 1.5 M Ft-os korlát szerződésenként értelmezhető amit egy hónapon belüli teljesítéshez kapcsolódik.

A második példában nem derült, ki hogy a 4 kifizetés 1 szerződéshez kapcsolódik vagy 4 külön szerződésből ered, ami nem elhanyagolható körülmény.

Kérem a cikk tisztázását.

Köszönettel,
Gergely

Gyüre Ferenc

Kedves Hozzászóló!

A 40-es nyomtatvány alap esetben a kapcsolt felek közöttire szolgál, azonban más felekkel folytatott ügyleteket is csak ezen lehet bejelenteni, nincs rá más nyomtatvány. Gyakorlati oldalról a NAV ezt nem kifogásolja.

Az art 114.§ eleve tiltja valóban, de nem azt jelenti, hogy nem tudják túllépni, és azt bejelenteni nem kell.

Sajnos a készpénzfizetési korlát nem csak kapcsolt felekre vonatkozik, hanem minden bankszámlával rendelkező adóalanyra. Az, hogy van-e bejelentés vagy nincs a nyomtatványon nem mentesít a bírság alól, maximum az adózó azt kockázatatja, hogy a NAV találja meg a hibát, és akkor még mulasztási bírságot is kap.

Gy. T.

1./ A készpénzfizetési korlát havi 1,5 millió forintos összegét szerződésenként kell figyelembe venni rendeltetésszerű joggyakorlás esetén.

2./ Az ART 114. par. eleve tiltja ezen összeg túllépését, azért azt bejelenteni sem lehet.

3./ A 40-es nyomtatvány kifejezetten a kapcsolt vállalkozások között létrejött, egymillió forintot meghaladó értékben, készpénzben teljesített kifizetések bejelentésére szolgál (ART 40. par.). De ez sem írja felül az 1,5 milliós határt!

4./ A cikk szerinti 2-es példa, is csak akkor igaz, ha
-a két adóalany kapcsolt vállalkozás, és
-a 4x400 forintos kifizetés egy szerződésből származik.
Ebben az esetben a 40-es nyomtatványon a bejelentést a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás
vevőjének, tehát a kifizetőnek kell benyújtania! (A 20-20 ezres bírság így is megáll.)

Ruszin Zsolt

Kiváló cikk, azzal kiegészítve, hogy a NAV nem szigorú hanem inkább rutinos a készpénzfizetési küszöb átlépése okán kiszabott bírságok terén. Ehhez azonban ezt célzó ellenőrzés is kell, de arra - főleg Budapesten - már jelentősen csökkent a kapacitás.

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 January
H K Sze Cs P Sz V
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink