hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

NAV-megállapítások: mennyi folyhat vissza valójában a költségvetésbe?

  • Angyal József (okleveles adószakértő)

Az adóhatóság tájékoztatót tett közzé, miszerint a Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatóság revizorai átlagosan 139 millió forintot tereltek vissza a költségvetésbe. De mit is jelent ez a gyakorlatban?

A revizoronkénti 139 millió forint – ahogy az Adózónának a Közép-magyarországi Regionális Adó Főigazgatóságnál megerősítették – a határozattal megállapított nettó adókülönbözet. Vagyis nem az az összeg, amely valóban befolyik a költségvetésbe. Azt, hogy miért nem, azt alábbiakban sorra vesszük.

A revizorok által megállapított összeg a jegyzőkönyvben szereplő összeg. Az eljárások során azonban nem ritka, hogy lassan elkezd olvadni a revizorok által faragott „jégszobor”. Az adózó észrevételt tehet ugyanis a jegyzőkönyvre. Ennek alapján megtörténhet, hogy a hatóság engedni kényszerül a megállapításokból. Gyakran kiegészítő jegyzőkönyv készül. Erre újabb észrevételt tehet az érintett adózó.

Az ellenőrzési eljárást követően megindul a hatósági eljárás is. Az adóhatóság határozatban állapítja meg az adóhiányt, amelyik itt tovább csökkenhet. A határozattal szemben fellebbezni lehet, aminek következtében még tovább csökkenhet a revizori megállapítás. A másodfokon hozott határozat már jogerős és végrehajtható. Ekkor azonban kiderülhet az is, hogy a megállapított adóhiány és bírság köszönőviszonyban sincs az adózó teherbíró képességével.

A revizori megállapítások között – tapasztalataim szerint – nem ritkák az alább sorolt, kevéssé komolyan vehetők:

•    Ugyanaz a számla hiteles, ha fizetni kell az áfát, de nem hiteles, ha levonandó áfáról van szó.
•    A magánszemély adóalany, ha fizetendő áfáról van szó, de nem adóalany, ha levonandó áfáról van szó.
•    A képviselő a fellebbezésben a bevétel törvényi fogalmára hivatkozik, de az adóhatóság a köznapi fogalmat használja.
•    A magánszemély nem bizonyította hitelt érdemlően, hogy akitől kölcsönt kapott, annak volt elegendő adózott jövedelme a kölcsönadáshoz.
•    Az adóhatóság az szja törvény hatályban nem lévő 2004-es szabályozását alkalmazza az üzletszerűség fogalmára.
•    A revizoroknak csak a készpénz egyenleget kell (!) vizsgálni annak ellenére, hogy a törvények csak a pénzforgalmi szemléletet ismerik. A készpénzforgalmi szemlélet adóhatósági kitaláció.


Hosszan lehetne még sorolni a revizori (és persze az adózói) kreativitás példáit. Jó lenne, ha ez a kreativitás valóban a költségvetési bevételek növelésére irányulna. Ehhez persze át kellene alakítani az adóhatósági dolgozók munkájának minősítését. Akkor dolgoznak-e jól, ha egyre nagyobb adóhiány megállapításokat tesznek a revizorok, vagy akkor, ha olyan, a törvényeknek megfelelő, reális mértékű megállapításokat tesznek, amelyek nagy része azután beterelhető a költségvetésbe.  

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 September
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink