hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Lebuktatja a csalókat az ekáer

  • MTI

Eredményes és sikeres az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) bevezetése, a rendszer hozzájárul a magyar gazdaság fehéredéséhez, már több uniós tagállam adóhatósága is érdeklődött a NAV-nál a bevezetés tapasztalatairól – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) parlamenti államtitkára kedden Budapesten a tárca sajtótájékoztatóján.

Ismertette: június 15-éig több mint 43 ezer vállalkozás regisztrált a rendszerbe, az érintett cégek több mint 4,6 millió ekáer-számot igényeltek.

Varga Árpád, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökhelyettese kiemelte: az ekáer bevezetése óta ellenőrzött cégeknél 6,4 milliárd forint tényleges adótartozást tártak fel.

Tállai András elmondta: a sikerességet a vállalkozások pozitív visszajelzése is bizonyítja, a cégek többsége jelezte, hogy alig néhány hónappal az ekáer éles üzembe helyezése óta tisztult a piac. A NAV olyan visszajelzéseket kapott, hogy a tisztességes cégek több megrendelést kapnak a rendszer bevezetése óta, például a hús-, zöldség-, és gyümölcsszállítóknál, illetve az építőiparban tapasztalták ezt – tette hozzá az államtitkár.

Kiemelte: a piaci visszajelzések alapján az acélipari szektor szereplői is azt tapasztalták, hogy az év eleje óta gyakorlatilag eltűntek a magyar piacról azok az acéliparban tevékenykedő cégek, amelyek korábban tisztességtelen piaci gyakorlatot követve tudtak profitot elérni.

Tállai András arról is szólt, hogy a rendszer informatikailag is jól vizsgázott, egyetlen nem tervezett leállás volt az ekáerben az indulás óta.

Az államtitkár kiemelte: az Európai Unió Számvevőszéke is vizsgálta a rendszert, és pozitív megállapításokat tett a rendszerről, elismeréssel szólt arról, hogy az ekáer képes a csalárd vállalkozások kiszűrésére.

Elmondta: várakozásaik szerint az ekáer idén 60 milliárd forint bevételt hozhat a központi költségvetésnek.

Varga Árpád kiemelte: az ekáer bevezetése óta "tisztán az ekáer alapján" mintegy 8000 vizsgálatot végzett a NAV. Az ekáerben a szállítmányoknál a vizsgálatok alapja a beérkező szállítóeszközök, a kamionok rendszáma, a különböző ellenőrzőpontokon a rendszám alapján vizsgálják a szállítmányok haladását, nézik át a szállítmányok okmányait. A NAV ekáer csoportjai a vizsgálatok alapján döntenek, hogy egy-egy szállítmány kockázatosnak mondható-e, vagy nem kockázatos, és tovább haladhat az országban – mondta a szakember.

Varga Árpád néhány, az ekáer segítségével történt felderítésről is beszámolt, közülük például kiemelkedett az az alumínium-kereskedéssel foglalkozó, mintegy 1,6 milliárd forintos forgalmú láncolat, amelyet közelmúltban derítettek fel a NAV munkatársai, és amely mintegy 200 szállítmányt próbált küldeni egy alvó céghez.

Itt mindent megtudhat az ekáerről!

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

TÖBB MINT TÖRVÉNYTÁR
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Külföldi részvényjuttatás kezelése a társasági adóban

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Elengedett pótbefizetés adókötelezettsége?

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Támogatás nyújtása/nem közcélú adomány

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 November
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink